POPRAD 18. januára (SITA) – Príprava učiteľov na výučbu cudzích jazykov, využitie počítačov vo vzdelávacom procese, alternatívne formy vzdelávania, integrácia rómskych detí a integrácia zdravotne postihnutých patria k prvým aktivitám, ktoré by mali v najbližšom období zlepšiť spoluprácu medzi základnými školami a miestnou samosprávou prevažne v menších obciach. Na to, ako pripraviť projekty a ako získať prostriedky z fondov Európskej únie na tieto aktivity, sa už druhý rok pripravuje 84 učiteľov z 36 miest a obcí Prešovského samosprávneho kraja. Projekt Zvyšovanie konkurencieschopnosti základných škôl na úrovni najmenších územných jednotiek samospráv je prvým rozsiahlym projektom, ktorý pripravilo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) v oblasti regionálneho školstva po reforme verejnej správy.
Hlavnou náplňou projektu Virtuálnej akadémie ZMOS-u, ako celý projekt nazval podpredseda ZMOS-u Milan Muška, je „naučiť ľudí rozmýšľať a hľadať spôsoby, ako myšlienky pretaviť do reálnych projektov.“ Význam Virtuálnej akadémie ZMOS-u je podľa projektovej manažérky Barbary Gindlovej aj v tom, že učitelia získajú nielen základnú počítačovú gramotnosť, manažérske zručnosti a naučia sa spolupracovať, ale získajú aj informácie o možnostiach čerpania prostriedkov z fondov Európskej únie. „Problém, prečo sa na úrovni základného školstva nerobí s peniazmi z eurofondov je v tom, že o možnostiach čerpania prostriedkov z EÚ ľudia nevedia,“ uviedla na tlačovej besede v Tatranskej Kotline vo Vysokých Tatrách B. Gindlová.
Skúsenosti získané z projektu Zvyšovanie konkurencieschopnosti základných škôl na úrovni najmenších územných jednotiek samospráv chce ZMOS neskôr ponúknuť samosprávam na celom Slovensku. Projekt Virtuálnej akadémie ZMOS-u s rozpočtom približne 7,5 mil. Sk podporil Európsky sociálny fond.