KOŠICE 18. januára (SITA) – Mesto Košice a Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) v Košiciach pripravili pri príležitosti 63. výročia oslobodenia mesta pietnu spomienku a položili vence k pamätníku Neznámeho vojaka na Námestí osloboditeľov.
„V súvislosti s prípadnou výstavbou Auparku sme boli informovaní, že pamätník pozostávajúci z dvoch častí sa nebude premiestňovať ani búrať,“ uviedol pre novinárov predseda košického oblastného výboru SZPB Vojtech Záhorský. Dodal, že súhlas na to by museli dať viaceré štáty. Podľa jeho názoru nemožno tento pamätník, ktorý vyhľadávajú aj mnohí zahraniční hostia, preniesť na verejný cintorín, „kde by ho nik nenašiel“. Podľa neoficiálnych informácií sa má však jedna časť premiestniť.
Tohtoročná spomienka bola skromná, bez pátosu a príhovorov. Pri tejto príležitosti prednosta Obvodného úradu Košice s krajskou pôsobnosťou Milan Géci prijal členov delegácie Medzinárodného ukrajinského spolku ukrajinských veteránov vedenú jej predsedom generálom Mikola Mikolajevičom Kozlovským, ktorá navštívila mesto Košice na pozvanie Oblastného výboru SZPB v Košiciach. Diskutovali spolu s Vojtechom Záhorským a ďalšími o systéme organizovania vojnových veteránov na Ukrajine a na Slovensku, ich zabezpečení a aktivitách. Prehodnotili nové momenty realizácie spoločných podujatí a cezhraničnej komunikácie predovšetkým v kontexte režimu schengenskej hranice medzi oboma štátmi.
Oslobodzovanie Košíc sa po ťažkých bojoch v Slanských vrchoch a hlavne v Dargovskom priesmyku na prelome zimy 1944/1945 začalo 17. januára 1945 obchvatným útokom pozdĺž cesty Seňa - Košice a z juhozápadného smeru pozdĺž cesty od Moldavy nad Bodvou. V ranných hodinách 19. januára 1945 vstúpili jednotky 237. a 318. streleckej divízie 18. armády IV. ukrajinského frontu do mesta. Pri oslobodzovaní nedošlo k nejakým výraznejším bojom priamo v meste, a tak ani k väčšiemu poškodeniu mestských pamiatok. Pri oslobodzovaní mesta a okolia zahynulo vyše 3 000 vojakov Červenej armády.