Bratislava 18. januára (TASR) - V nadväznosti na aktuálne predsedníctvo Slovenskej republiky vo Výbore ministrov Rady Európy (RE) absolvuje premiér Robert Fico v pondelok 21. januára jednodňovú pracovnú cestu do francúzskeho Štrasburgu.
Počas nej sa stretne s predsedom Parlamentného zhromaždenia RE René van der Lindenom a s generálnym tajomníkom Rady Európy Terrym Davisom. Predmetom spoločných rozhovorov budú predovšetkým priority slovenského predsedníctva vo Výbore ministrov Rady Európy, pričom predseda vlády SR vystúpi na túto tému aj v pléne Parlamentného zhromaždenia RE.
V rámci svojho programu v Štrasburgu Fico navštívi tiež Európsky súd pre ľudské práva, kde bude diskutovať s jeho predsedom Jeanom-Paulom Costom.
Rada Európy je najstaršou medzinárodnou politickou organizáciou Európy, ktorá bola založená 5. mája roku 1949 s cieľom rozvíjať spoločné a demokratické princípy v celej Európe na základe Európskeho dohovoru o ľudských právach a ďalších dokumentov o ochrane jednotlivca.
Založili ju predstavitelia desiatich štátov a v súčasnosti má 47 členov. Bielorusku ako kandidátovi na členstvo sa pozastavil štatút zvláštneho hosťa vzhľadom na porušovanie ľudských práv a demokratických princípov. Päť ďalších krajín - Vatikán, Japonsko, USA, Kanada a Mexiko má štatút pozorovateľa.
Hlavnými orgánmi RE sú Výbor ministrov, Parlamentné zhromaždenie, Kongres miestnych a regionálnych samospráv a sekretariát na čele s generálnym tajomníkom RE Terrym Davisom. Minulý rok mala RE rozpočet vo výške 197 miliónov eur (asi 6,632 miliardy korún).
Slovensko sa stalo členom RE 30. júna 1993. Vo Výbore ministrov krajinu zastupuje minister zahraničných vecí Ján Kubiš, veľvyslancom SR pri RE je Emil Kuchár. Od novembra minulého roka do polovice mája 2008 SR je prvýkrát predsedníckou krajinou vo Výbore ministrov RE. Každý členský štát mu predsedá šesť mesiacov, pričom sa postupuje podľa abecedného zoznamu. Hlavnými prioritami slovenského predsedníctva je priblíženie medzinárodného spoločenstva a občana, koordinácia činností a spolupráce RE s inými medzinárodnými organizáciami a integračnými zoskupeniami, konsolidácia systému ochrany ľudských práv RE a podpora spoločných základných hodnôt ako ľudské práva, právny štát a demokracia.
Parlamentné zhromaždenie má 636 členov zo 47 národných parlamentov, Slovensko je v ňom zastúpené piatimi členmi a piatimi náhradníkmi. Vedúcim delegácie je Boris Zala (Smer-SD), členmi sú poslanci - Oľga Nachtmannová (Smer-SD), Eduard Kukan (SDKÚ-DS), József Berényi (SMK) a Sergej Chelemendik (SNS). Zhromaždenie zasadá štyrikrát ročne a zvyčajne si na tri za sebou ročné obdobia volí zo svojich radov predsedu.