Bratislava 19. januára (TASR) - j nenávisti.
Podľa bývalého ministra školstva Martina Fronca (KDH) je to diskutabilné. "Na biológii budú niektoré informácie vyvolávať spochybňovanie mravnosti? Na dejepise, keď sa budú učiť o fašizme? To je prinajmenšom veľmi zvláštna formulácia," spochybnil Fronc. Dikcia tohto písmena v zákone môže vyvolať problémy a ohroziť spôsob vyučovania aj podľa analytika Public Policy Institute Petra Martiša. "Najmä na etike či dejepise môže taká situácia nastať. Otázne je, kto a do akej miery sa to naozaj bude sledovať," uviedol pre TASR Martiš. Z vlastnej skúsenosti doplnil, že aj zahraniční študenti by s tým mohli mať problémy, pokiaľ chodia na slovenské stredné či základné školy.
Súčasný minister školstva Ján Mikolaj však trvá na tom, že zo strany Fronca ide len o nepochopenie textu. "V dikcii je jasne uvedené, že my chceme zakázať šírenie fašizmu, nenávisti a agresivity, ale to sa vôbec nevzťahuje na informácie, ktoré o tom podávajú. Len sa tá informácia nesmie povedať tak, aby propagovala fašizmus, nenávisť či intoleranciu," vysvetlil Mikolaj.
Pochybnosti však majú aj niektorí učitelia a aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). "Je to jeden z článkov, ktoré pripomienkujeme, pretože je to minimálne nejednoznačné ustanovenie," uviedol pre TASR výkonný podpredseda ZMOSu Jozef Turčány.
Pripravovaný predpis, ktorý je do 23. januára v medzirezortnom pripomienkovom konaní, hovorí, že výchova a vzdelávanie podľa tohto zákona je založená na princípoch zákazu poskytovania alebo sprístupňovania informácií alebo zneužívania informačných prostriedkov, ktoré by mohli viesť k narušovaniu mravnosti alebo navádzaniu na podnecovanie k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti.