Poslanci Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) budú v pondelok večer o previneniach premiéra Roberta Fica diskutovať v pléne Národnej rady SR bez ohľadu na rozhodnutie ostatných opozičných strán. V diskusnej relácii STV O 5 minút 12 to dnes uviedol predseda KDH Pavol Hrušovský. Ako dodal, rozhodnutie predsedu parlamentu Pavla Pašku zvolať schôdzu opätovne na večerný čas je nedôstojné a je pohŕdaním opozície.
Podpredseda vlády Dušan Čaplovič zopakoval Paškove argumenty, že zvolanie schôdze v inom čase nebolo možné pre pracovný program. Aktivitu opozície, ktorá chce, aby sa po tretí raz v priebehu šiestich týždňov hlasovalo o dôvere premiérovi, si vysvetľuje ako neschopnosť nájsť iné témy. Opozícia nemá argumenty a alternatívy a sústavne vyvoláva tieto témy. Ekonomika funguje, sociálne veci sa hýbu, staviame diaľnice, eliminujeme regionálne rozdiely, pracuje sa na zavedení eura, ilustroval Čaplovič potrebu opozičných lídrov odviesť pozornosť.
Hrušovský mu oponoval, že je potrebné nielen pochváliť vládu za pozitíva, ale kritizovať aj jej nedostatky. Medzi dôvody, pre ktoré chce opozícia zbaviť Fica funkcie patrí najmä škandál na Slovenskom pozemkovom fonde, vyjadrenia premiéra na adresu opozície, ktorú posiela do väzenia. Vláda sa zodpovedá parlamentu, nerobíme to pre médiá, ale pre hľadanie pravdy, prízvukoval líder KDH.
Čaplovič Hrušovskému na záver vyčítal, že koalícia po voľbách v roku 1998 zrušila inštrument všeobecnej politickej rozpravy. Mohli by sme tak v pléne diskutovať o politických témach aj bez toho, aby sa neustále odvolával premiér, zdôvodnil podpredseda vlády.
Čaplovič odmietol, že by zákon o Centrálnom koordinačnom orgáne (CKO), ktorý má na starosti čerpanie peňazí z eurofondov, zasiahol do kompetencií ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja, kde pôsobí nominant SNS. "Pevne verím, že pán Slota pochopí, že nikto nesiaha na kompetencie ministerstva," uviedol Čaplovič. Podľa neho úlohou Úradu vlády SR by bolo len koordinovanie činnosti jednotlivých orgánov, ktoré čerpajú peniaze z EÚ. Podľa Hrušovského v prípade predloženého zákona o CKO ide o spor, kto bude mať väčší vplyv na prideľovanie peňazí z eurofondov.Hrušovský ďalej vyhlásil, že KDH nie je proti zavedeniu eura, ale prekáža im termín, kedy máme prejsť na spoločnú európsku menu. Na januárovej schôdzi preto kresťanskí demokrati požiadajú vládu, aby parlamentu predložila dopadovú štúdiu. Čaplovič sa domnieva, že ďaleko horšie následky by vznikli, keby Slovensko presunulo vstup do eurozóny z januára 2009 na neskorší termín.
Autor: ks

Beata
Balogová
