Kľak/Ostrý Grúň 20. januára (TASR) Pietnym zhromaždením si dnes v Ostrom Grúni a Kľaku v okrese Žarnovica pripomenuli tragické udalosti spred 63 rokov, keď nemeckí fašisti a ich slovenskí pomáhači zavraždili 148 obyvateľov za ich pomoc partizánom.
Napriek vytrvalému dažďu sa na spomienke zúčastnilo niekoľko sto ľudí, obyvateľov oboch obcí, predstaviteľov niektorých politických strán a organizácií. Bola medzi nimi aj posledná žijúca svedkyňa krutého vraždenia, 74-ročná Anna Nováková z Ostrého Grúňa, ktorej sa vtedy ako dieťaťu takmer zázrakom podarilo masaker prežiť.
Veniec k pamätníkom obetí v mene prezidenta SR Ivana Gašparoviča položili zástupcovia kancelárie prezidenta a príslušníci jeho čestnej stráže. V pozdravnom liste hlava štátu vyjadrila úctu k mŕtvym i súčasným obyvateľom Kľakovskej doliny. Podľa prezidenta tieto rany čas nezahladil a treba o tom hovoriť najmä s mladými ľuďmi. V liste zdôraznil myšlienku, že treba dosiahnuť, aby sa podobné udalosti už neopakovali nikde na svete.
Čestný predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Ján Husák vyzdvihol historickú úlohu Slovenského národného povstania v boji proti fašizmu. Zároveň pripomenul, že v tomto prípade išlo o cielenú, plánovanú pomstu na civilnom obyvateľstve. Neslobodno na tieto obete zabúdať. Starosta Kľaku Pavel Mesiarik krátko pripomenul zverstvá, ktoré príslušníci špeciálnej jednotky SS Edelweiss v jeho obci vykonali. Medzi 84 zavraždenými občanmi bolo aj 16 žien a 36 detí vrátane troj- a päťmesačných dojčiat.
S vyhlásením na zhromaždení vystúpila aj zástupkyňa mládeže. Uviedla, že mladí ľudia si veľmi dobre uvedomujú, čo sa v Ostrom Grúni a Kľaku pre 63 rokmi stalo. Malo by to byť výstrahou pre nasledujúce generácie. Vyzvala všetkých politikov, aby chránili mier na celom svete.
Súčasťou spomienkových slávností bolo aj otvorenie zrekonštruovanej pamätnej izby na udalosti v roku 1945 v Ostrom Grúni. Riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev v tejto súvislosti uviedol, že do expozície doplnili najnovšie údaje z posledných výskumov o činnosti skupiny Edelweiss i veliteľovi oddielu slovenských pomáhačov Ladislavovi Nižňanskom, ktorého obnovený súd v Mníchove za tieto vraždy oslobodil. Viac svetla by prinieslo preskúmanie archívnych spisov o skupine Edelweiss, ktoré sa však nachádzajú v USA. K tým sa zatiaľ slovenskí historici nedostali. Najbližšie budú skúmať archívy NKVD v Moskve. Príslušníci NKVD totiž v Maďarsku Nižňanského zatkli, vypočúvali a potom prekvapivo aj prepustili, konštatoval Mičev.