Privatizáciou Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) sa vytvorili podmienky na tunelovanie tejto spoločnosti. Ako v správe o privatizácii SPP tvrdí Ministerstvo hospodárstva (MH) SR, na tento problém v minulosti upozorňovala aj spravodajská služba SIS.
Za závažný nedostatok predaja 49 percent akcií SPP považuje MH SR aj fakt, že Slovensko nemôže napriek vlastníctvu nadpolovičnej väčšiny akcií podniku vykonávať práva väčšinového akcionára. Na konečnej výške predajnej sumy sa mala podpísať skutočnosť, že v záverečnej fáze predaja zostal jediný záujemca - konzorcium Ruhrgas, Gas de France a Gazprom.
Podpredseda vlády a predseda Komisie pre riadenie a koordináciu procesu privatizácie SPP Ivan Mikloš údajne pôvodne trval na tom, že do konca privatizácie musia byť najmenej dvaja záujemcovia, napokon však svoj názor zmenil. Rezort hospodárstva v správe pre poslancov Národnej rady SR tiež tvrdí, že konzorcium sa mohlo dozvedieť o svojej jedinečnej pozícii v procese predaja. Indikovať to mal fakt, že ponuka konkurenta prišla v malej obálke, do ktorej sa nemohli zmestiť všetky požadované dokumenty.
V poriadku údajne nebolo ani ocenenie SPP zo strany privatizačného poradcu Credit suisse first Boston ltd. (CSFB). "Stanovenie hodnoty audítorskou spoločnosťou (...) a nasledujúce uzatvorenie Zmluvy o kúpe a predaji akcií nemalo oporu v právnom poriadku SR," uvádza sa v úvode materiálu. CSFB podľa MH SR odhadol hodnotu podielu určeného na predaj na 1,82 až 2,35 mld. USD. Pritom vláda odhadla komerčnú hodnotu SPP na 6-8 mld. USD. "Takto určená hodnota bola účelová, aby kúpna cena bola čo najnižšia," tvrdí autor materiálu.
Dohodnutá predajná suma 2,7 mld. USD sa vplyvom zmeny kurzu v čase od dohodnutia kontraktu do vyplatenia hotovosti reálne znížila o 7,37 mld. korún. "Na elimináciu možných strát a tým i zabezpečenia očakávaných príjmov pri predaji 49% akcií SPP neboli vykonané náležité opatrenia zo strany na to kompetentných osôb, so zreteľom na riziko vyplývajúce z kolísania kurzov uvádzaných mien," konštatuje dokument.
Správa uvádza aj ďalšie nezrovnalosti. Slovenská republika údajne zaplatila privatizačnému poradcovi o 13.536.084 USD viac, než za koľko ponúkal svoje služby druhý najúspešnejší záujemca. MH SR upozorňuje na fakt, že poradcovi sa neoprávnene vyplatila odmena vo výške 6.560.000 USD aj následná nepreukázaná odmena vo výške 4.586.084 USD. Slovensko takto malo prísť o viac ako 11 miliónov dolárov.
Medzi nedostatky počas predaja patrí aj strata viacerých dokumentov, vrátane notárskej zápisnice z otvárania privatizačných ponúk.
Predmetný dokument analyzujúci privatizáciu SPP si všeobecným súhlasom vyžiadali poslanci parlamentu 11. decembra 2007. Poslanec SDKÚ-DS Peter Miššík vtedy uviedol, že opozícia sa ničoho neobáva a preto nebude brániť vypracovaniu správy. Zákonodarcovia budú o predaji SPP diskutovať počas najbližšej parlamentnej schôdze, ktorá sa začne v utorok 29. januára.