Politická opozícia nie je schopná viesť s vládou štandardný politický dialóg a jej úlohu prebrali médiá. Takto v relácii televízie TA3 V politike popísal súčasnú situáciu na politickej a mediálnej scéne predseda vlády SR Robert Fico. "Opozícia je bezbranná a nič neponúka," zhodnotil schopnosti svojich oponentov.
Šéf kabinetu nevidí problém v tom, ak jeho vládu kritizujú médiá, keďže ich vlastníci sú hodnotovo zvyčajne pravicovo orientovaní. Neprijateľné však podľa neho je, aby ako pracovnú metódu používali polopravdy, lži a neobjektívne informácie. "Trvám na tom, že je potrebné nejaké profesionálne minimum pre novinárov," pomenoval možné riešenie problému. Za kľúčovú považuje profesionalitu žurnalistov, ktorá by sa mala prejaviť aj formálne. V tejto súvislosti pripomenul, že na odovzdávanie štátnych vyznamenaní v úvodný deň roka prišli niektorí novinári ako "z turistickej vychádzky".
Prácu novinárov dokonca označil za najväčší súčasný problém slovenskej politiky. Médiá podľa Fica skresľujú informácie o vláde podobne, ako to robili komunistické noviny v správach o niekdajšej disidentskej iniciatíve Charta 77.
Predseda vlády tvrdil, že mu neprekáža politický postoj médií, ale ich údajné klamanie. "Nám vadí to, že v tejto kritike je obrovské množstvo klamstiev a neobjektívnych informácií," poznamenal.
"Prečo nevedieme dialóg o to, že tohto roku sa chceme venovať histórii, že staviame 200 športovísk, realizujeme výstavbu diaľnic prostredníctvom PPP projektov, prečo o tomto nie je ten súboj?" pýta sa Fico a dodáva, že opozícia pred mimoriadnou schôdzou NR SR neponúkla žiadne nové dôvody na jeho odvolanie. Nič podstatné sa podľa neho od posledného odmietnutia vyjadrenia nedôvery predsedovi vlády 6. decembra neudialo a opozícia ponúka len pouličné stretnutia. Napriek tomu je pripravený počúvať opozíciu v pondelok od 19.00 h po návrate zo Štrasburgu.
Premiér odmietol výzvy opozície vysvetliť svoje výroky o zbojníkovi Jurajovi Jánošíkovi ako vzore svojej vlády. "Beda národu, ktorý začína spochybňovať svoje symboly a hodnoty," prízvukoval s vysvetlivkou, že Jánošík je predovšetkým symbolom boja proti útlaku. Dodal, že aj v kancelárii predsedu vlády SR je reliéf s týmto ľudovým hrdinom a roky pod ním ako premiér sedel aj Mikuláš Dzurinda.
Momentálnu situáciu na Slovenskom pozemkovom fonde (SPF) prirovnal k riešeniu problémov v armáde. "Ak sa stratí bojová zástava, rozpustí sa útvar - SPF sme doslova rozpustili, nemôže prijímať žiadne rozhodnutia," skonštatoval. Zopakoval, že stav v koalícii bol pre škandál veľmi vážny, momentálne je však situácia maximálne stabilná.
Premiér sa dotkol aj aktuálnej témy - predarbitrážnej výzvy spoločnosti HICEE, člena skupiny Penta, na vyplatenie 15 miliárd korún kvôli zákazu voľného nakladania so ziskom z verejného zdravotného poistenia. "Radi si to s Pentou rozdáme, ak návrh na arbitráž príde," zakončil svoje vystúpenie.
Premiér sa v relácii vyjadril aj k správe o privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), ktorú vláda predkladá do parlamentu. Na otázku, či v prípade porušenia zákona pri privatizácii by vláda zvažovala aj odstúpenie od zmluvy poznamenal, že odvaha vláde nechýba. Zatiaľ to však podľa neho vyzerá, že zodpovednoť za nevýhodnú privatizáciu bola "na strane niektorých štátnych predstaviteľov, ktorí rozhodovali v danom okamihu o privatizácii SPP“. O prípadnom vyvodení trestnoprávnych dôsledkov rozhodne podľa Fica Generálna prokuratúra.
Autor: ks

Beata
Balogová
