Vyjadrovali v ňom znepokojenie nad premiérovými výrokmi na tému registrovaných partnerstiev, ktorá vraj jeho ani verejnosť nezaujíma a neverí, že to bude agenda vlády, v ktorej je on predsedom.
"Pán premiér nám neodpovedal, ale my to berieme tak, že našu agendu má vo vláde na starosti podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič. Komunikujeme s ním a aj na poslednom našom stretnutí nám potvrdil, že bude aktívne pristupovať k diskusii na tému inštitútu životného partnerstva osôb rovnakého pohlavia," uviedol pre TASR Július Kolenič z Inakosti.
Okrem diskusie vo verejnosti a na odbornej úrovni by sa, ako vraj prisľúbil Čaplovič, táto téma mala posunúť aj do parlamentu, konkrétne do Výboru NR SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien. "Touto problematikou sa členovia spomenutého výboru zaoberali už v júni minulého roka, kde sme sa aj my zúčastnili. Poslanci tam vzali na vedomie uznesenie Európskeho parlamentu o homofóbii, ktoré vyzýva členské štáty Európskej únie, aby odstránili znevýhodnenia párov rovnakého pohlavia," informoval Kolenič. Podľa neho vzal výbor na vedomie aj aktivity Inakosti a uložil Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny SR, aby zvážila kroky, ktoré možno prijať, aby sa Slovensko posunulo k prijatiu zákona o registrovanom partnerstve.
Kolenič poznamenal, že europoslankyňa za Smer-SD Monika Flašíková-Beňová s Inakosťou veľmi dobre spolupracuje. Domnieva sa tiež, že agenda registrovaných partnerstiev sa postupne dostane do programov viacerých slovenských politikov a politických strán.
"Výsledkom celospoločenskej diskusie by malo byť zadefinovanie obsahu inštitútu životného partnerstva, čo je akýsi predstupeň zákona o životnom partnerstve osôb rovnakého pohlavia, ktorý by bol prijateľný pre slovenskú spoločnosť. Realizácia je pre nás hudba budúcnosti. My teraz budeme sledovať kroky podpredsedu vlády Čaploviča, ktorému sme pripravení pomáhať," zhrnul Kolenič.