Bratislava 21. januára (TASR) - To, že matka nechala svoje dieťa v nemocnici, ešte neznamená, že mu bola garantovaná pomoc a ochrana. Mohlo sa stať čokoľvek, mohol ho napríklad niekto uniesť. Reagovala na prípad ženy, ktorá v piatok 18. januára nechala štvortýdňového Samka v budove Polikliniky na Šustekovej ulici v Bratislave, prezidentka Občianskeho združenia (OZ) Šanca pre nechcených Anna Ghannamová.
"Je rozdiel v tom, čo sa udialo. Hniezdo záchrany je napojené na 24-hodinovú službu. Po otvorení hniezda začne plynúť päť minúť a potom príde pre dieťa zdravotnícky personál. Tento prípad je o to smutnejší, že na Antolskej je Hniezdo záchrany a táto žena ho mohla využiť," povedala. "Neverím, že by o tejto možnosti nevedela. To, že sa mu nič nestalo, bolo šťastie, ale v starostlivosti o deti sa nemôžeme spoliehať na šťastie," pokračovala Ghannamová.
Cieľom OZ Šanca pre nechcených pri zakladaní Hniezda záchrany bolo, aby sa robil rozdiel medzi ženami, ktoré nechajú svoje dieťa v hniezde a tými, ktoré ho niekde nechajú alebo odložia. Vyšetrovateľ už obvinil 27-ročnú Bratislavčanku z trestného činu opustenia dieťaťa. Hrozí jej trest odňatia slobody od troch do desiatich rokov.
Do hniezda väčšinou ukladajú ženy deti, ktoré porodili doma. Je to veľmi náročné a nebezpečné aj pre ženu aj pre dieťa. Preto majú možnosť utajeného pôrodu. "Vždy bude existovať, že ženy sa budú báť akejkoľvek inštitúcie," zdôraznila Ghannamová. Podľa nej to vyplýva z toho, že napriek tomu, že ženy majú možnosť využiť utajovaný pôrod, porodia doma a potom dieťa odložia do Hniezda záchrany. "Minulý rok sa stali tri alebo štyri tragické prípady, ku ktorým nemuselo dôjsť," uviedla.
Do šiestich týždňov od odloženia dieťaťa v Hniezde záchrany sa matky môžu prihlásiť a vziať si ho späť. Po šiestich týždňoch už nie je možné sa k nemu prihlásiť. "Je to predovšetkým ochranné opatrenie pre dieťa, pretože potom je právne voľné a má šancu na nový život v adoptívnej rodine," uviedla prezidentka OZ. "Po komunikácii s týmito ženami dedukujeme, že asi tretina by sa detí nevzdávala, keby mala šancu začať odznova." Podľa nej nie je pravidlom, že väčšinou ide o slabšie sociálne skupiny. "Sú to veľmi komplikované príbehy žien, ktoré si často ani nevieme predstaviť," povedala. Spoločným menovateľom ich príbehov však je, že tieto ženy ostali osamotené a ich partner ani rodina sa nespolupodieľali na riešení problému.
Od roku 2004 zostalo v Hniezde záchrany 14 detí. Tri z nich si vzali matky späť.
Občianske združenie Šanca pre nechcených pokračuje vo svojich aktivitách projektom Náruč záchrany. Návrh kombinácie domu seniorov a útulku pre ženy, ktoré majú ťažkosti postaviť sa na vlastné nohy a pritom sa starajú o dieťa, by sa mal podľa prezidentky OZ začať realizovať v priebehu roka. "V tomto dome by sme chceli zamestnať ženy s deťmi, ktoré nemajú kam ísť a potrebujú začať odznova. Mohli by robiť opatrovateľky, účtovníčky alebo pomocné sily v kuchyni, jednoducho podľa toho, čo vedia. Javí sa nám to ako efektívny spôsob. Žena by mala pocit užitočnosti a pritom si bude šetriť a bude sa môcť osamostatniť. Chceme vytvoriť komunitu, ktorá si bude oporou nielen finančne, ale aj emocionálne," uviedla Ghannamová. Prvé takéto zariadenie by malo byť v Bratislave.