Bratislava 21. januára (TASR) - Realizátori Projektu evalvácie uplatňovania vybraných drogových paragrafov chcú zistiť, či bežní užívatelia drog sú reálne v praxi dostatočne rozlišovaní a menej postihovaní trestom odňatia slobody ako díleri. Pre TASR to dnes na 7. česko-slovenskej konferencii Kvalitatívny prístup a metódy vo vedách o človeku povedala vedúca projektu Tatiana Hičárová.
"Projekt sa zameriava na preskúmanie vybraných drogových paragrafov Trestného zákona SR, ktoré vstúpili do účinnosti 1. januára 2006," spresnila Hičárová. Podľa jej slov Ministerstvo spravodlivosti SR deklarovalo v oblasti drogovej politiky snahu úspešne rozlíšiť bežných užívateľov drog od dílerov, ktorú sa oni usilujú analyzovať.
Realizátori projektu sa nesnažia legislatívu súdiť, ale na základe výsledkov výskumu zistiť, "či je zákon nastavený dobre a náhodou neexistuje nejaká šedá zóna, kde užívateľ môže spadnúť do paragrafov, kde je postihovaný oveľa prísnejšími sankciami, hoci išlo o užívateľa a nie dílera a naopak", uviedla vedúca projektu.
V prípade, že sú v zákone diery, výskum by mal priniesť materiál, ktorý by poukazoval na to, čo je treba zmeniť. "Výskum by mal taktiež ozrejmiť, či je vôbec realistické dopracovať sa prostredníctvom aktuálneho zákona k takémuto rozlišovaniu medzi konzumentom a dílerom drog," dodala Hičárová.
Projekt začal fungovať 1. januára 2006, teda spolu s inkriminovaným trestným zákonom. Ukončený by mal byť 31. júla 2009. "Máme dosť dlhé obdobie, kedy môžme sledovať naše cieľové skupiny, všetky zainteresované subjekty od orgánov činných v trestnom konaní, sudcov, prokurátorov, právnikov, až po užívateľov a zdravotné zariadenia."
Pokiaľ sa ukáže, že zákon nedosahuje svoje požadované výsledky, realizátori projektu chcú spísať odporúčania, ako lepšie nastaviť legislatívny zákon. "Radi by sme verili, že zistenia, ku ktorým prídeme, potvrdia, že ciele zákona sa darí napĺňať. V opačnom prípade dúfame, že sa nám podarí vstupovať do procesu tvorby verejnej politiky," povedala Hičárová.
Na základe skúseností totiž usudzuje, že zákon by mali vytvárať zástupcovia všetkých profesií. "Je otázka, či tak celospoločenský problém, akým sú drogy, je možné dokonale pokryť legislatívnym rámcom a ak áno, kto majú byť tí aktéri, ktorí sa na ňom majú zúčastňovať?" Podľa Hičárovej by to nemali byť len právnici, ale aj napríklad lekári, psychológovia a taktiež zástupcovia cieľovej skupiny.
Predbežné výsledky výskumu sa verejnosť dozvie v marci tohto roku. Projekt realizuje a financuje Nadácia otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation v spolupráci s Ústavom verejnej politiky Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave, Národným monitorovacím centrom pre drogy v Bratislave, Katedrou psychológie Univerzity Palackého v Olomouci a Katedrou sociálnej práce Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Vedeckú supervíziu štúdie vykonáva tím Centra adiktológie Psychiatrickej kliniky 1. LF a VFN Univerzity Karlovej v Prahe.