Premiér Robert Fico dnes podľa očakávaní v parlamente ustal aj ďalší pokus opozície o jeho odvolanie. Opozičné strany chceli Fica podobne ako v decembri zosadiť najmä pre sporné prevody lukratívnej pôdy pod Vysokými Tatrami zo Slovenského pozemkového fondu, na ktoré podľa nich vláda nereagovala dostatočne.
K návrhu na odvolanie sa po vyše desaťhodinovom nočnom rokovaní nepridal žiadny vládny poslanec. Premiérovo odvolanie nepodporili ani všetci poslanci opozície, keďže niektorí v sále chýbali. Celkovo sa tak za Ficov odchod vyslovilo 55 poslancov, na odvolanie by bolo potrebných 76 hlasov. Nezávislý poslanec Peter Gabura sa hlasovania zdržal.
VIDEO: Parlament opäť Fica podržal
KAMERA: Miro Kern
O vyslovení nedôvery predsedovi vlády rokoval parlament celú noc , krátko pred hlasovaním odmietol aj návrh Pála Csákyho, aby sa o dôvere premiérovi hlasovalo tajne.
Fico: Vylievajú na nás vedrá špiny
Premiér Robert Fico si myslí, že opozícia brzdí dnešnú vládu trápnymi divadlami v parlamente. „Nemá alternatívu, preto sa snaží brzdiť takýmito schôdzami,“ povedal o opozícii Fico krátko po tom, ako ho koaliční poslanci podržali vo funkcii.
Predseda vlády tvrdí, že opozícia nie je schopná držať krok s mimoriadne aktívnou vládou, a preto iniciuje schôdze, „kde na nás vylievajú vedrá špiny“. Predpokladá, že opozícia už má pripravený rebríček ministrov, ktorých bude postupne atakovať.
VIDEO: Poslancov parlamentu v utorok o piatej ráno v sále budil zvuk kikirikajúceho kohúta. Zvuk púšťal z mobilného telefónu niektorý z opozičných poslancov, keď Robert Fico prichádzal do sály a podpredseda parlamentu Milan Hort z SDKÚ požiadal o vystúpenie.
Predseda parlamentu Pavol Paška mu to v záujme jeho veľkorysosti umožnil.
KAMERA: Monika Tódová
Zopakoval, že mimoriadna schôdza o jeho odvolaní z funkcie nebola o ňom, ale o predsedovi SDKÚ-DS Mikulášovi Dzurindovi. Podľa neho Dzurindu chcú diskvalifikovať zvnútra jeho vlastní spolustraníci. Šéfa najsilnejšej opozičnej strany obvinil, že vo svojom prejave v pléne mal zo 100 údajov 99 zlých.
Fico povedal, že vládna koalícia je absolútne stabilná. Na hlasovaní o nedôvere premiérovi chýbal predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. V budove Národnej rady SR sa objavil až krátko po hlasovaní. Fico stabilitu koalície obhajoval aj tým, že počas jedného mesiaca v parlamente trikrát získala dôveru.
Odmietol kritiku, že častokrát počas rokovania chýbal v rokovacej sále. „Bol som v budove od začiatku schôdze,“ uviedol Fico. Podľa neho neexistuje právny predpis, ktorý by mu prikazoval byť na rokovaní. Prekáža mu, že v pléne musí počúvať „nehorázne veci“ od ľudí, ktorí podpísali Antichartu. „Ja mám toľko roboty momentálne na úrade, že fakt musím utekať naspäť,“ uzavrel Fico.
Argumenty opozície
Líder opozičnej SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda počas nočnej debaty Ficovi vyčítal, že jeho vláda neponúkla dlhodobejšie riešenia na problémy krajiny. Zakryť sa to podľa neho snaží útokmi na médiá a opozíciu.
AUDIO: Ja som od šestnástich rokoch slávny človek, vy zakomplexovaní chlapčekovia, povedala v noci Magda Vášáryová z SDKÚ
Premiér Fico naopak tvrdil, že opozičné strany sú bezradné, pretože súčasná vláda sa teší veľkej priazni voličov. Dzurinda navyše podľa neho stráca priazeň aj vo vlastných radoch.
Opozícia nepovažuje premiérovo riešenie kauzy Slovenského pozemkového fondu (SPF) za dostatočné. Problémom je podľa nej aj premiérova vinica v Bratislave a jeho postoj k demokratickým hodnotám. Keby mi pred dvoma rokmi povedali, že premiér bude oslavovať kubánsku revolúciu a nie tú našu spred 18 rokov, neuveril by som," skonštatoval na pondelkovom rokovaní parlamentu predseda SMK Pál Csáky.
VIDEO: Schôdza je podľa opozície pomstou komunistov
KAMERA: Miro Kern
Minister vnútra Robert Kaliňák považuje argumenty opozície za vykonštruované. Konštatoval, že vláda reagovala na kauzu SPF o krok dopredu pred požiadavkami opozície a vyrovnala sa s ňou vo všetkých smeroch.
Mečiar mal "dopravné problémy"
Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar dnes nehlasoval o dôvere predsedovi vlády Robertovi Ficovi kvôli dopravným problémom.
"Zrejme dopravné problémy, ktoré z Trenčína musel prekonať, spôsobili, že nestihol dôjsť na hlasovanie, pretože celé schôdza trvala len pár minút," vysvetlila pre TASR poslankyňa za ĽS-HZDS Katarína Tóthová. "Jednoznačne sme sa včera dohodli, že všetci podporíme vládu," dodala.
Líder ĽS-HZDS nestihol kvôli dopravným problémom aj hlasovanie na jeseň minulého roka.
Schôdza odhalila podľa Dzurindu nezvyčajnú aroganciu vládnej moci
Mimoriadna schôdza parlamentu, bola podľa Mikuláša Dzurindu nielen vážna, ale aj užitočná. „Naplno odhalila nezvyčajnú aroganciu vládnej moci,“ povedal dnes na tlačovej besede Dzurinda. Dodal, že napriek prísľubom, ako je premiér ochotný diskutovať a celý čas byť na rokovaní pléna, musela si opozícia „vydupať“ jeho prítomnosť.
O arogancii koalície svedčí aj to, ako k téme pristupovali koaliční poslanci, ktorí vôbec nevystupovali a rokovanie parlamentu ignorovali. „Kde chcú argumentovať, ak nie na pôde Národnej rady SR,“ zdôraznil Dzurinda.
Arogancia, nervozita a nenávisť vládnej moci podľa Dzurindu vyplýva z toho, že nevie riešiť problémy obyčajných ľudí, nemá víziu a čím ďalej, tým viac sa prevaľujú jej prešľapy. Predseda KDH Pavol Hrušovský si myslí, že sa stále viac objavujú dôvody na odvolanie nielen premiéra, ale aj viacerých členov vlády. „Chcem vás ubezpečiť, že si budeme dôsledne plniť našu opozičnú pozíciu. Nedáme sa odradiť napriek tomu, že je tu pokus o demontáž základných princípov demokratického a právneho štátu,“ povedal Hrušovský.
Má pocit, že sa chystá pomsta komunistov slobodným občanov Slovenskej republiky za november ´89. „Začína vo mne vyvolávať hrôzu, že sa tu začínajú objavovať znaky autoritatívneho a totalitného spôsobu presadzovania moci na všetkých úrovniach,“ zdôraznil Hrušovský. Predseda SMK Pál Csáky dodal, že po tomto rokovaní parlamentu sa Slovensko vrátilo v čase o 14 rokov. Podľa neho existujú tri dôvody, pre ktoré by vládna koalícia mala ukončiť svoje pôsobenie - je to útok na peňaženky občanov, základné slobody občanov a čoraz väčšie nebezpečenstvo klientelizmu.