Minister obrany František Kašický dnes pre tendre na upratovacie práce, letnú a zimnú údržbu odvolal riaditeľa Úradu správy nehnuteľného majetku MO Vladimíra Vaska.
Exminister obrany Martin Fedor (SDKÚ-DS) vyzval Kašického, aby zvážil svoje zotrvanie v úrade. Kašický (Smer-SD) však zodpovednosť za tendre odmietol.
Ministerstvo čelilo pre verejné súťaže kritike médií a opozičných politikov, Kašický (Smer-SD) však zodpovednosť za tendre odmietol.
Na tlačovom brífingu poukázal na to, že Vasko ako manažér nezvládol svoju funkciu a naplánoval v rámci verejného obstarávania finančné prostriedky v rozsahu, na ktorý nemal. "Rezortu obrany bola spôsobená hanba," povedal. Inšpekcia ministerstva obrany v týchto troch prípadoch naďalej koná.
Kašický zdôraznil, že rezort obrany nikdy neplánoval na upratovanie vonkajších a vnútorných priestorov ministerstva, či už v rámci zimnej alebo letnej údržby, finančné prostriedky vo výške takmer štyri miliardy korún. "Takéto tvrdenia sú v rozpore s objektívnou skutočnosťou," poznamenal Kašický.
Zimná údržba za 42 miliónov
Poukázal na to, že predmetné verejné obstarávania boli vyhlásené v rozpore so schváleným programovým plánom rezortu a ním podpísaným plánom obstarávania zákaziek na roky 2008 až 2010. Tie v roku 2008 počítali pri zimnej údržbe s čiastkou 42 miliónov korún, v rámci letnej údržby so 132 miliónmi Sk a v rámci zmluvy o upratovaní vnútorných priestorov so 138 miliónmi korún.
Minister upozornil, že na MO bola prijatá smernica o verejnom obstarávaní v rezorte, v ktorej boli podľa jeho slov presne stanovené kompetencie a povinnosti jednotlivých funkcionárov. "Následne sme na základe reálneho rozpočtu spracovali programový plán a od toho sme schválili a včas uviedli do života plán obstarávania zákazok na roky 2008, 2009 a 2010," vysvetlil s tým, že každý funkcionár, ktorý vstupuje do tohto procesu, má stanovené limity, nad ktoré nemôže ísť.
Kašický považuje za potrebné povedať, že sú nastavené ďalšie mechanizmy, ktoré zabraňovali tomu, čo sa podľa jeho slov snažia niektoré médiá alebo politici naznačiť, a síce, že na ministerstve dochádza k úniku finančných prostriedkov. "V prvom rade žiadna zmluva nebola podpísaná, žiaden prevod týchto finančných prostriedkov nebol zrealizovaný, verejné súťaže neboli v tomto smere úplne dokončené."
Spomenul, že pri týchto typoch rámcových zmlúv sú ďalšie poistky, ktoré spočívajú v klauzule hovoriacej o tom, že ak nie sú vyčlenené financie na takúto zmluvu, tak sa nerealizuje. "Druhá poistka je v tom, že v týchto súťažiach sa nedávajú žiadne finančné preddavky," konštatoval.
K Vaskovmu nadriadenému sa zatiaľ nevyjadril
O ďalšom pôsobení Vaska v rezorte sa bude podľa Kašického rozhodovať po ukončení vyšetrovania. Kašický sa nechcel bližšie vyjadrovať k prípadnej zodpovednosti ďalších ľudí, vrátane vedúceho služobného úradu Miroslava Sima, ktorý je Vaskovým nadriadeným.
"Nepredbiehajme veci. (...) Vedúci služobného úradu si z hľadiska svojej kompetencie splnil veci, pretože predložil plán obstarávania," poznamenal Kašický.
Obálky sa začali otvárať, firmy by si mohli uplatňovať vzniknuté škody na súde
Podľa denníka Pravda v prípade jedného tendra na upratovanie budov zvnútra za 900 miliónov korún však už došlo aj k otváraniu obálok s ponukami firiem. Ak ministerstvo súťaž zruší pre vlastnú chybu, firmy, ktoré vypracovali projekt, si môžu uplatňovať vzniknuté škody na súde, poznamenal dnes denník.
Denníky Sme a Pravda dnes informovali aj o ďalšej spornej štvorročnej zákazke za viac ako miliardu korún na preklad a tlmočenie, ktorú mala získať prekladateľská agentúra ACTA. V skutočnosti však išlo o tender na 10 miliónov korún a podľa ministerstva sa stal preklep s desatinnou čiarkou. K tomuto prípadu sa však dnes minister nevyjadroval.
Podľa opozičného poslanca Fedora je však za kontroverzné zákazky zodpovedný samotný minister. "Toto je tak neskutočná veľká blamáž pre rezort, že pán minister by mal zvážiť zotrvanie na pozícii," povedal Fedor ČTK. "Odvolanie jedného úradníka a tým pádom, že skončil problém, myslím si, že nie je správne riešenie," dodal. SDKÚ-DS však podľa neho zatiaľ nebude iniciovať odvolanie Kašického v parlamente. Ministerstvo kritizovala už skôr aj koaličný politik, poslanec ĽS-HZDS Milan Urbáni, ktorý označil predražené zákazky za závažnú chybu.
Niektorí opoziční politici však už skôr tvrdili, že zodpovedný za kontroverzné zákazky je samotný minister. Ministerstvo kritizoval aj koaličný politik, poslanec ĽS-HZDS Milan Urbáni, ktorý označil predražené zákazky za závažnú chybu. Kašický sa však dnes bránil, že pripravil a schválil všetky organizačné a plánovacie dokumenty pre fungovanie rezortu na ďalšie roky, za ktoré zodpovedá vedenie ministerstva. "Z hľadiska tohto som si ako minister splnil všetko, čo som mal," povedal.
Tendre budú možno zrušené
Minister rekapituloval, že v roku 2007 sa uskutočnilo desať kontrol v oblasti verejného obstarávania, z ktorých štyri boli plánované a ostatné boli mimoriadne, a v roku 2008 bol 8. januára preverený celý proces výberového konania z roku 2007.
Kašický pod vplyvom udalostí vydal nariadenie, ktorým sa pozastavujú do konca vyšetrovania verejné súťaže. Nevylúčil, že spomínané tri tendre budú zrušené a opätovne vyhlásené.
Ľubomír Ábel, šéf inšpekcie, ktorú minister zriadil na prešetrenie tendrov, licitoval tieto zistené pochybenia: porušenie zákona o verejnom obstarávaní, porušenie zákona o rozpočtových pravidlách, porušenie smernice ministra obrany o postupe a pravidlách pri obstarávaní, boli porušené i rozhodnutia ministra o jednotlivých rozpočtových položkách a aj plán obstarávania zákaziek.