Bratislava 22. januára (TASR) - Nový školský zákon, ktorý je do 23. januára v medzirezortnom pripomienkovom konaní, by umožnil za pochybenie znížiť súkromnej základnej a strednej škole normatív. Štátnej ani cirkevnej škole takýto postih nehrozí. Asociácia súkromných škôl (ASŠ) to pokladá za diskriminačné, podľa ministerstva školstva to upravuje iný zákon.
"My sme za zrovnoprávnenie súkromných, štátnych a cirkevných škôl aj v podmienkach, aj v príspevkoch. Ale nevieme, prečo Štátna školská inšpekcia (ŠŠI) môže krátiť za zistené nedostatky normatívy len súkromnej škole, ale za pochybenie cirkevnej či štátnej nie," komentovala takýto spôsob financovania škôl, ktorý do zákona pribudol na poslednú chvíľu, výkonná riaditeľka ASŠ Viera Grohová.
Keďže štát, cirkev i súkromná osoba musia pri zriadení školy dodržať rovnaký postup, mali by mať podľa Grohovej rovnaké aj postihy. Nový zákon však navrhuje len súkromnej škole znížiť objem financií na daný kalendárny rok až pokiaľ chybu nenapraví prostredníctvom zníženia normatívu na 85 percent z jednej dvanástiny príspevku pre školu.
Podľa ministerstva školstva to však diskriminačné nie je. "Porušenie platných právnych predpisov v prípade štátnych a cirkevných škôl riešia sankcie zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a zákona o financovaní základných a stredných škôl a školských zariadení," vysvetlila pre TASR hovorkyňa rezortu školstva Viera Trpišová.
Dodala, že ak v súčasnosti ŠŠI zistí závažné porušenie platných právnych predpisov, môže navrhnúť vyradenie súkromnej školy a školského zariadenia zo siete, podľa nového zákona by jej len znížila objem finančných prostriedkov na daný kalendárny rok.
"Zatiaľ platný ročný normatív pre žiaka súkromnej obchodnej akadémie je 33,5 tisíc korún, čo vychádza 2790 korún mesačne. Po znížení o 85 percent by sme dostali o 450 korún na žiaka menej. Pri 200 žiakoch by nám klesla suma mesačne o 84 tisíc korún," uviedol prezident asociácie Ľubomír Sloboda.