SME

Fico bude možno vypovedať v spore dvoch poslancov

Exministrovi pôdohospodárstva Zsoltovi Simonovi (SMK) sa na súde zatiaľ nepodarilo dokázať svoje skoršie tvrdenia, že bývalý štátny tajomník ministerstva Marián Záhumenský (Smer-SD) účelovo zmenil predpisy pre poskytovanie dotácií.

Exministrovi pôdohospodárstva Zsoltovi Simonovi (SMK) sa na súde zatiaľ nepodarilo dokázať svoje skoršie tvrdenia, že bývalý štátny tajomník ministerstva Marián Záhumenský (Smer-SD) účelovo zmenil predpisy pre poskytovanie dotácií. Výroky Simona na dnešnom pojednávaní v spore na ochranu osobnosti medzi oboma poslancami parlamentu nepotvrdili ani predvolaní svedkovia.

Záhumenský spolu s firmou Agrocontract Mikuláš žiada od Simona ospravedlnenie a päť miliónov korún za jeho výroky o poskytovaní dotácií na pestovanie tabaku.

SkryťVypnúť reklamu

Simon sa snažil dokázať, že Agrocontract, v ktorom bol Záhumenský predtým generálny riaditeľ, dostal dotácie na tabak neoprávnene. Poukázal najmä na údajnú existenciu dvoch rozdielnych zmlúv o prevode kvót na pestovanie tabaku, na základe ktorej mali byť dotácie Agrocontractu nakoniec vyplatené. Svedkovia však potvrdili platnosť zmluvy, podľa ktorej by firma na dotáciu nárok mala.

Pracovník ministerstva pôdohospodárstva Štefan Adam zase odmietol, že sa Záhumenský osobne zasadil za zmenu predpisov, a umožnil tak čerpať dotácie na pestovanie tabaku firme Agrocontract.

Simon tiež požiadal, aby súd predvolal ako svedka premiéra Roberta Fica. "Záhumenský tvrdí, že odišiel z postu štátneho tajomníka pre mediálny tlak. Premiér by mal vysvetliť okolnosti jeho odchodu," povedal Simon novinárom. V médiách totiž odznel Ficov výrok, podľa ktorého bývalý štátny tajomník pochybil.

SkryťVypnúť reklamu

Záhumenský odišiel z postu štátneho tajomníka v októbri 2006 po tom, čo sa v médiách objavila informácia, že zmenou predpisov vraj umožnil čerpanie dotácií firme, v ktorej predtým pôsobil.

Spor oboch politikov sa pravdepodobne v najbližšom čase neskončí, pretože obhajoba okrem premiéra požiadala o svedectvo aj ďalších svedkov. Ďalšie pojednávanie súd vytýčil na 15. apríla.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 447
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 595
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 252
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 774
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 549
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 101
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 836
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 353
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu