SME

Petícia: Koncesionárske poplatky sú prežitok

Za nespravodlivé, nesolidárne a nesociálne považuje koncesionárske poplatky petičný výbor pod vedením Richarda Sulíka. Iniciatívou chcú vyvolať najmä spoločenskú diskusiu o financovaní STV a SRo.

Koncesionárske poplatky sú prežitok, sú nespravodlivé, nesolidárne a nesociálne. Na dnešnej tlačovej besede to tvrdili členovia petičného výboru pod vedením Richarda Sulíka za vyhlásenie referenda za zrušenie koncesionárskych poplatkov.

VIDEO: Referendum o zrušení koncesionárskych poplatkov

VIDEO: Eugen Korda

Ako však členovia výboru viackrát prízvukovali, nechcú zrušiť Slovenskú televíziu (STV) a Slovenský rozhlas (SRo), ale len vyvolať spoločenskú diskusiu o ich financovaní. Výbor si kladie za cieľ vyzbierať 350-tisíc podpisov na vyhlásenie referenda. Koncesionárskymi poplatkami nazývajú poplatky, ktoré budú občania platiť, ak v parlamente prejde návrh Zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované STV a SRo.

SkryťVypnúť reklamu

Koncesionárske poplatky sú podľa výboru nespravodlivé, pretože sa na nich musia zúčastňovať aj tí občania, ktorí nemajú možnosť sledovať televíziu alebo počúvať rádio. Sú nesolidárne, lebo chudobným berú väčšiu časť príjmu ako bohatým, keďže všetci platia rovnaký poplatok 140 korún. A nesociálne sú preto, lebo majú zakomponované veľmi obmedzené sociálne aspekty. Oslobodené od platenia majú byť len zdravotne ťažko postihnuté osoby, dôchodcovia a poberatelia dávok zaplatia polovicu a človek pracujúci za minimálnu mzdu bude platiť poplatok v plnej výške.

VIDEO: Richard Sullík vysvetľuje absurdnosť pripravovaného zákona

VIDEO: Eugen Korda

Šesť možností financovania

Podľa výboru je šesť možností financovania verejnoprávnych médií. Prvým spôsobom je financovanie prostredníctvom koncesionárskych poplatkov od občanov, no v tomto prípade je na Slovensku asi 30 % neplatičov. Druhým sú koncesionárske poplatky, ktoré ale platia komerční operátori, čo súkromných vysielateľov finančne zaťažuje. Tretím je garantované percento z HDP, teda peniaze plynú zo štátneho rozpočtu. Tento považujú za najvhodnejší a najrobustnejší, povedal člen výboru Tomáš Szalay. Tieto tri možnosti patria do vynúteného financovania. Ďalšou alternatívou je dobrovoľné financovanie z reklamy, sponzorovania relácií a predplatených paušálov, kedy občan uhrádza len to, čo pozeral alebo počúval.

SkryťVypnúť reklamu

Šesťtýždňovú kampaň na získanie podpisov spúšťa petičný výbor už dnes. Bude prebiehať v troch formách. Rozošlú milión korešpondenčných lístkov do schránok. Listom oslovia aj osemtisíc najviac dotknutých firiem, ktoré budú platiť viac ako 300 korún na zamestnanca ročne a teda ktorých sa zákon najviac negatívne dotkne, a prostredníctvom aktivistov oslovia verejnosť.

K už 50 pracovníkom chcú prijať ďalších, napríklad aj prostredníctvom súťaže o nekúpiteľné ceny, ktoré je možné vidieť na www.referendum2008.sk . Uzávierka súťaže je 29. februára. O kampani budú informovať prostredníctvom inzercie, 30 billboardov v hlavnom meste a na už spomínanej webstránke.

výbor schválil zákon o koncesionárskych poplatkoch

Ústavnoprávny výbor NR SR dnes schválil vládny návrh zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou (STV) a Slovenským rozhlasom (SRo) s pripomienkami.

SkryťVypnúť reklamu

Tie sa týkali používania termínov. Návrh nového vládneho zákona by mal po schválení NR SR používať pojem koncesionársky poplatok za používanie rozhlasových a televíznych prijímačov. Pod týmto nový zákon rozumie úhradu za služby verejnosti v oblasti televízneho vysielania poskytovaného STV a v oblasti rozhlasového vysielania poskytovaného SRo. Týmto by mala byť zabezpečená väčšia adresnosť platiteľov a úhrada by mala byť vymáhateľnejšia.

Platenie úhrady sa podľa tohto zákona nebude viazať len na vlastníctvo prijímača. Povinnosť platiť úhradu sa stanovuje každej fyzickej osobe, ktorá je koncovým odberateľom elektriny a tiež každej právnickej osobe, ktorá je zamestnávateľom aspoň troch zamestnancov.

Nový zákon zachováva súčasné podmienky na oslobodenie od platby koncesionárskych poplatkov, respektíve na ich redukciu na polovicu. Ústavnoprávny výbor schválil jeho účinnosť od 1. júla.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: zh

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 982
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 831
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 160
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 430
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 095
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 631
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 230
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 835
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu