Vláda premiéra Roberta Fica chce, aby prokuratúra preskúmala činnosť štátnej spoločnosti Veriteľ, ktorá za minulej vlády oddlžovala zdravotnícke zariadenia na Slovensku.
Kabinet sa totiž domnieva, že uhrádzanie dlhov v zdravotníctve bolo neprehľadné, nehospodárne a mohlo pri ňom dôjsť ku korupcii. Podozrením zo skresľovania evidencie vo Veriteľovi sa začala vlani zaoberať polícia. Bývalý člen dozornej rady Veriteľa Peter Pažitný kritiku kabinetu odmietol.
Podľa správy ministerstva financií, ktorú dnes prerokovala vláda, sa v pri oddlžovaní nemocníc a zdravotných poisťovní stali viaceré pochybenia. Úrad v materiáli poukázal aj na činnosť konkrétnych osôb, ktoré by po preukázaní viny vraj mali byť trestne stíhané.
"Je to proces, ktorý ešte zďaleka neskončil, pretože stále prichádzame na nové fakty," povedal novinárom po rokovaní vlády minister financií Ján Počiatek. Úplne zrekonštruovať činnosť Veriteľa je podľa neho nemožné, pretože kompletná dokumentácia neexistuje ani na ministerstve zdravotníctva, ani ministerstve financií.
S Počiatkom už o oddlžovaní zdravotníctva prostredníctvom Veriteľa vraj rokovali bývalí zástupcovia štátu v tejto spoločnosti, podľa ktorých projekt naplnil svoj účel. "Mne nestačí deklarácia niekoho, že ten projekt bol dobrý, nech to dokáže," uviedol minister, podľa ktorého budú v kauze určite podané ďalšie trestné oznámenia.
"Mám doklady o tom, že likvidátorka Veriteľa odovzdala v júni 2006 do archívu ministerstva financií 613 balíkov dokumentácie," povedal ČTK v reakcii Pažitný, ktorý bol poradcom exministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca. Zároveň odmietol obvinenia z možnej korupcie. Pažitný považuje projekt Veriteľ za mimoriadne efektívny, keďže súčasnej vláde vraj ušetril 13 miliárd korún. Aktivitou spoločnosti sa podarilo odpísať dlh 33 miliárd Sk, zatiaľ čo štát na tento účel poskytol zhruba o tretinu menej peňazí.
Veriteľa založila bývalá vláda Mikuláša Dzurindu. Spoločnosť v rokoch 2003 až 2005 použila na úhradu dlhov v zdravotníctve asi 20 miliárd korún. Napriek tomu sa však nepodarilo zastaviť narastanie dlhu v sektore. Veriteľ ukončil svoju činnosť po tom, ako uhradil záväzky vzniknuté do konca roka 2004.
V krátkom čase ide už o druhý prípad, v ktorom Ficova vláda chce prešetriť kroky predchádzajúceho kabinetu. Proces privatizácie časti akcií Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) už začala prešetrovať špeciálna prokuratúra. Slovensko malo pri predaji plynární údajne prísť o miliardy korún.