Klenovec/Kokava nad Rimavicou 23. januára (TASR) - Aj keď je s menom slávneho slovenského zbojníka Juraja Jánošíka spojená najmä Terchová, kde sa pred 320 rokmi narodil, zviazané s ním sú aj ďalšie dve dediny na juhu stredného Slovenska - Klenovec a Kokava nad Rimavicou. Sú to miesta, kde sa vraj rád vracal a pred svojim dolapením asi aj skrýval.
Jánošíka chytili pred 295 rokmi v Klenovci asi tridsiati drábi. Lapili ho spolu s Martinom Mravcom, známejším tiež pod pôvodným, zbojníckym menom Tomáš Uhorčík. Kúsok za dedinou je aj miesto, ktoré Klenovčania dodnes spájajú s touto udalosťou - Mravcov vŕšok. "Stál tam kedysi Uhorčíkov dom, ktorý tu po skončení zbojníčenia trvalo býval," hovorí Jaroslav Zvara, miestny folklorista, ktorý sa zaujíma o históriu obce. Na mieste aj dnes vidieť základy domu, na ktorom je však už len hŕba skál. Miestni to volajú Mravcova izba. Aj keď legenda hovorí, že Jánošíka chytili v krčme po tom, ako mu starena pohodila pod nohy hrach, nikto dosiaľ nepotvrdil, či to bolo na mieste Mravcovho domu, ktorý mohol slúžiť aj ako krčma pre pocestných, alebo v inej krčme v dedine.
Zvara priznáva, že na túto udalosť neboli Klenovčania nikdy príliš pyšní. "Naopak, skôr sa za to hanbili. Vždy boli skôr zástancovia Jánošíka ako zbojníka," podotýka. Dobové záznamy dokonca hovoria o tom, že Mravca počas súdu v Mikuláši sa zastal aj samotný richtár Klenovca.
"Mravec bol pravdepodobne uznávaný obyvateľ Klenovca," hovorí ďalej Zvara. Spomína sa, že vyrábal súkno, mal stádo oviec a bol tiež muzikant. Skončil však rovnako ako Jánošík - súd ho odsúdil na smrť. Až pri jeho vypočúvaní sa totiž prišlo na to, že ide o zbojníka. Jediné, čo sa dnes v Klenovci spája s Jánošíkovým menom, je asi 80 metrov vysoká skala, ktorá vraj mení farbu podľa počasia. "Naši starí rodičia sa ráno pozreli na Jánošíkovu skalu a vedeli, či bude slnko, alebo či bude pršať," pripomína Zvara.
Jánošík sa pri svojich návštevách Klenovca zastavoval aj v neďalekej Kokave nad Rimavicou. Na mieste, kde stojí dnes dom rodiny Šomódikovcov, bol kedysi drevený dom, kde vraj Jánošík ako dieťa rok slúžil. "Bolo tam do hrady vysekané meno Jánošík s rokom, kedy tam bol," povedala TASR suseda, pani Mária Moncoľová. Aspoň tak jej cez vojnu rozprával vtedajší majiteľ domu Ján Vicián - Drnovka.
Podľa ústneho podania ho tam valaškou vysekal sám Jánošík. Ulica sa dnes volá Jánošíkova. Podľa jedného zo susedov keby dom s takýmto vzácnym dedičstvom dnes v Kokave stál, bol by doslova zlatou baňou.