Prievidza 23. januára (TASR) Banícki invalidi, ktorí prišli o zdravie pre chorobu z povolania alebo následkom pracovného úrazu, považujú znižovanie výšky rent, teda náhrady straty na zárobku, aj po prijatí novely zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení stále za protiústavné. Vládu SR žiadajú o urýchlené riešenie tohto problému. List s takýmto znením odovzdali premiérovi Robertovi Ficovi počas jeho nedávnej návštevy na hornej Nitre. Uvádzajú v ňom spokojnosť so skutočnosťou, že vláda vyriešila retroaktívne odoberanie invalidných dôchodkov, avšak novela spomínaného zákona nevyriešila otázku rent. Tento problém podľa vyjadrenia ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR bol odsunutý na takzvanú veľkú novelu zákona o sociálnom poistení, ktorú by mal parlament prerokovať niekedy v marci tohto roka.
Náhradu straty na zárobku invalidným občanom, ako v rozhovore pre TASR uviedli aktivisti invalidných baníkov Emil Sojka a Karol Herceg, pred účinnosťou zákona č. 461 vyplácali alebo refundovali firmy, v ktorých títo ľudia pracovali. Pretože išlo mnohokrát o náhrady miezd bývalým pracovníkom, ktorým sa úraz stal ešte pred privatizáciou, niektorí bývalí zamestnávatelia svojvoľne znižovali výšku náhrady, pretože im to vážne zasahovalo do ekonomiky. Stovky invalidov tak prišli o niekoľkotisícový pravidelný príjem, ktorý im bol predtým legálne priznaný. Tí, ktorí sa neuspokojili a riešili to súdnou cestou, uspeli a rentu doteraz dostávajú v pôvodnej výške. Väčšina však rezignovala.
Podľa zákona v roku 2003 prešli právomoci vyplácať rentu ako sociálnu dávku na Sociálnu poisťovňu. Tá však prebrala uvedené nelegálne spôsoby ich krátenia a odoberania. O veľkú časť renty v posledných piatich rokoch tak prišli ďalší baníci pri prehodnocovaní invalidných dôchodkov. Napríklad bývalému baníkovi z Bane Cigeľ Milanovi Novakovovi, ktorý utrpel v podzemí ťažký pracovný úraz, znížili 5000-korunový príspevok na 650 Sk. Pritom zdravotný stav sa mu nezlepšil, zamestnanie si kvôli postihnutiu nemôže nájsť a má päťčlennú rodinu, konštatoval Herceg.
Postihnutí baníci žiadajú, aby vláda prijala takú legislatívu, ktorá tento neprávny a podľa nich aj protiústavný stav odstráni. Okrem toho požadujú, aby ustanovenie novely zákona č. 461, ktorá upravila, že 50-percentnú rentu budú môcť invalidní občania poberať aj po dovŕšení 65 rokov, sa dotklo plošne všetkých. Teda aj tých, ktorí sa tohto veku už dožili a platí pre nich pôvodné znenie zákona. Považujú to totiž za nespravodlivé. Takých ľudí je už iba niekoľko desiatok... Pretože baníci, ktorí majú odfárané desiatky rokov, sa vysokého veku nedožívajú. Preto žiadajú, aby vláda túto skrivodlivosť čím skôr napravila, zdôraznil Sojka.