BRATISLAVA 23. januára (SITA) - Iniciatívu na zrušenie koncesionárskych poplatkov nehodnotí generálna riaditeľka Slovenského rozhlasu (SRo) Miloslava Zemková ani pozitívne, ani negatívne. Ako uviedla pre médiá, v Európe existujú rozhlasy platené z verejných zdrojov, ale aj prostredníctvom štátnych rozpočtov, v druhom prípade však ide o štátne rozhlasy. "Pokiaľ chce táto republika politicky aj ekonomicky nezávislý rozhlas a televíziu, tak ich bude platiť z verejných zdrojov," uviedla. Ak by sa spomalil proces zavedenia nového systému poplatkov za verejnoprávne médiá, na ktorý sa čaká už štyri roky, Slovenská televízia (STV) ani SRo nebudú môcť uvažovať o rozvojových programoch, o pôvodnej slovenskej tvorbe a o digitalizácii, upozornila Zemková. Reagovala tak na dnes zverejnenú petičnú iniciatívu, ktorej cieľom je vyhlásenie referenda za zrušenie koncesionárskych poplatkov.
Súčasný koncesionársky zákon má nahradiť nový zákon o úhrade za služby verejnosti poskytované STV a SRo, ktorý je už v parlamente. Podľa návrhu by sa už neplatilo za vlastníctvo rozhlasového a televízneho prijímača. Úhrady za verejnoprávne médiá by mali platiť od 1. apríla všetci odberatelia elektrickej energie a zamestnávatelia, ktorí zamestnávajú aspoň troch zamestnancov. Domácnosti by mali platiť rovnaký poplatok ako doteraz, spolu 140 korún za STV a SRo. Poplatky pre firmy budú podľa počtu zamestnancov. Zachovať by sa mali aj súčasné úľavy. Nový systém koncesií pomôže ekonomike SRo aj STV, zjednoduší a sprehľadní výber poplatkov, povedala pre médiá Miloslava Zemková.
Šéfka SRo predpokladá, že po úplnom nabehnutí nového systému výberu poplatkov za vysielanie SRo a STV rozhlas ročne vyberie o 100 miliónov korún viac. V súčasnosti získava z koncesií ročne približne 650 miliónov korún. Ak by parlament schválil nový zákon, mohol by verejnoprávny rozhlas už v roku 2009 získať približne 750 miliónov korún. Aj so ziskom z reklamy by ročne mohol hospodáriť s 950 miliónmi korún. Ministerstvo kultúry je optimistickejšie a očakáva, že nový systém prinesie SRo približne jednu miliardu ročne.
Členovia petičného výboru pod vedením Richarda Sulíka na dnešnej tlačovej besede označili koncesie, ktorými nazývajú aj plánované úhrady za vysielanie STV a SRo, za nespravodlivé, nesolidárne a nesociálne. Členovia petičného výboru nechcú zrušiť STV a SRo, ale len vyvolať spoločenskú diskusiu o ich financovaní. Podľa výboru je niekoľko možností financovania verejnoprávnych médií, z nich najvhodnejšou je garantované percento z HDP, teda peniaze zo štátneho rozpočtu.