Bratislava 23. januára (TASR) - Vláda dnes nezaujala stanovisko k poslaneckému návrhu Mojmíra Mamojku (Smer-SD), ktorý požadoval znížiť priemerný týždenný pracovný čas zamestnancov vysokých škôl (VŠ) opäť na 48 hodín týždenne vrátane nadčasov, a to aj v prípade, ak osoba bude pracovať u viacerých zamestnávateľov.
"Je to návrh poslancov, tak nech sa to teda rieši v Národnej rade, uvidíme, ako to dopadne a my pripravíme potom také komplexné riešenia na dodržiavanie všetkého toho, čo hovorí Zákonník práce, ale aj smernica Európskeho spoločenstva," uviedol po zasadnutí kabinetu minister školstva Ján Mikolaj.
Podľa odborníkov zo Smernice Európskeho parlamentu a rady 2003/88/ES, ktorá ustanovuje čas na odpočinok, vyplýva, že pre niektoré typy pracovníkov vysokých škôl je maximálny pracovný úväzok 58 hodín, ale vo výnimočných prípadoch to môže byť až 70 hodín týždenne.
Mamojkov návrh by zmenil zákon o VŠ, ktorý po dlhých diskusiách schválil parlament v júli minulého roka a momentálne sa nachádza na Ústavnom súde SR. Do 1. mája 2004, keď Slovensko vstúpilo do Európskej únie, mohli učitelia pracovať najviac 58 hodín týždenne, aj keď pracovali pre viacerých zamestnávateľov. Potom začal aj pre nich platiť Zákonník práce a počet hodín im klesol na 48.
V pôvodnom návrhu vysokoškolského zákona z apríla 2007 vláda povolila učiteľom pracovať na ustanovený týždenný pracovný čas len na jednej VŠ, na kratší pracovný čas mohol pracovať na viacerých VŠ. Celkový úhrnný pracovný čas na všetkých VŠ pôsobiacich v SR bol najviac 58 hodín týždenne. Toto ustanovenie sa vzťahovalo aj na zahraničné inštitúcie.