V meste chýba zariadenie, kam by sa mohli uchýliť aj ľudia pod vplyvom alkoholu. Podporu pritom sľubuje mesto aj samosprávny kraj.
„Určite nie je obvyklé, aby v priebehu štyroch dní zomreli dvaja ľudia," hovorí Peter Birčák, vedúci Diecéznej charity Nitra v Žiline. V meste pracuje s bezdomovcami niekoľko zariadení. Nízkoprahová nocľaháreň, ktorá by poskytla prístrešie aj ľuďom pod vplyvom alkoholu však chýba.
Strastiplnú cestu vytriezvenia veľa z nich podstúpiť nedokáže. Množstvo ľudí je však, podľa odborníkov na ulici vďaka neliečenej duševnej chorobe, či najrôznejším závislostiam a pomoc jednoznačne potrebujú. Radšej ako by však mali plniť základné podmienky fungovania sociálneho zariadenia, volia jednoduchšiu cestu. Prespávajú v odstavených železničných vozňoch, či šachtách parovodu.
Mŕtvoly boli v šachtách parovodu
Prvého z dvojice mŕtvych bezdomovcov našla železničná polícia minulý týždeň pri rozsiahlej razii v priestoroch železničnej stanice. Zatiaľ sa im podarilo zistiť, že by malo ísť o približne šesťdesiatročného Viktora, naposledy bytom v Púchove. Podľa hovorcu železničnej polície v Žiline ide o osobu s bohatým záznamom v registri trestov. Snažia sa ho identifikovať podľa otlačkov prstov v centrálnej evidencii. Nechceli by pochovať niekoho pod cudzím menom človeka, ktorý ešte môže žiť.
Druhé telo, už v rozklade našli rovnako v šachte parovodu. „Pracovník teplárenskej spoločnosti pri kontrole parovodu našiel v šachte mŕtvolu muža. Privolaný lekár skonštatoval smrť," hovorí hovorkyňa žilinských policajtov Jana Balogová. Mŕtvolu identifikovali ako 37-ročného muža, bezdomovca, naposledy evidovaného s trvalým pobytom v obci Turie v okrese Žilina. Pitva nepotvrdila známky smrti v dôsledku cudzieho zavinenia. Príčiny úmrtia ani v jednom prípade ešte známe nie sú. „Nie je to bežná záležitosť, ale nepoznáme dôvody prečo zomreli, či to bola choroba, prípadne iná príčina," hovorí Birčák.
Žilina potrebuje nízkoprahovú nocľaháreň
Ľudia žijúci na ulici a trpiaci závislosťami potrebujú, podľa odborníkov dlhodobú podporu. Základom by mohla byť možnosť prespať napriek alkoholu v krvi. „Mnohí z týchto ľudí majú problémy so závislosťami a tie nie je možné vyriešiť nejakým jednorazovým riešením," hovorí Birčák.
V celom systéme chýba podľa neho niekoľko stupňov na riešenie rôznych problémov. „Pomohla by nízkoprahová nocľaháreň, kde by mohli prísť nocovať aj ľudia, ktorí nedokážu abstinovať. Rovnako problém však majú aj ľudia, ktorí absolvujú protialkoholické liečenie a nemajú sa kam vrátiť," hovorí.
Súčasná nocľaháreň je plná
Ročne cez charitu v Žiline prejde približne 400 ľudí bez domova. V nocľahárni v priestoroch charity je dnes 20 miest a je plne vyťažená. Je tu však podmienka. Klient nesmie byť pod vplyvom alkoholu.
Žilinský samosprávny kraj na chod centra prispieva, rovnako aj mesto. Vytvoreniu nového, ktoré by sa postaralo aj o ľudí trpiacimi závislosťou sa nebránia. Župa však má pocit, že je to v prvom rade problém mesta. Hovorca mesta Martin Barčík si zasa myslí, že problém je potreba riešiť v regionálnych podmienkach. Žilina je pre bezdomovcov križovatkou, kde často len prechádzajú. Chýba tu rovnako aj záchytka. V najbližšej dobe sa však jej zriadenie nepripravuje. Pomôcť by mohli aj sociálne byty, ktorých výstavbu mesto v budúcnosti plánuje. Podmienky sa však za posledné dva roky, podľa Birčáka napriek všetkému zlepšili. Začalo sa napríklad s prácou s bezdomovcami priamo v teréne.
Autor: (trš); VIDEO: Michal Trško

Beata
Balogová
