TREBIŠOV 24. januára (SITA) – Obyvatelia Trebišova a Občianske združenie (OZ) Trebišov nesúhlasia, aby vo veci výstavby uhoľnej tepelnej elektrárne rozhodoval Krajský stavebný úrad (KSÚ) Košice a nie miestny stavebný úrad. Ako pre agentúru SITA uviedol predseda OZ Trebišov nahlas Gejza Gore, z krajského stavebného úradu prenikla na verejnosť informácia, že sa pripravuje vyhlásenie rozhodnutia v zmysle stavebného zákona, v ktorom sa prvostupňovým povoľovacím orgánom v územnom konaní stane KSÚ Košice. Podľa vyjadrenia prednostu KSÚ Košice Martina Petruška zatiaľ o tom nemá oficiálnu informáciu. „Zákon nám takúto možnosť dáva, ale či ju aj využijeme, neviem. Iniciovať to môže investor či účastníci konania,“ povedal Petruško.
„Bol by to ďalší úder pod pás mestu Trebišov a jeho obyvateľom od štátnych orgánov. Predtým bolo deklarované, že povoľovacím orgánom bude trebišovský stavebný úrad,“ uviedol Gore. Obyvatelia majú obavu, že KSÚ nebude rozhodovať nestranne, pretože už pred časom sa spolu s ministerstvom výstavby vyjadril, že stavba elektrárne nie je v rozpore s územným plánom mesta Trebišov. V územnom pláne mesta, ale ani v územnom pláne ani v energetickej koncepcii Košického samosprávneho kraja sa neráta s výstavbou uhoľnej tepelnej elektrárne v Trebišove.
„Ak sa bude rozhodovať v Košiciach, Trebišovčania ako účastníci konania budú mať sťažený prístup v procese rozhodovania. Predstavitelia samosprávy Trebišova od marca minulého roku opakovane vyhlasujú, že umiestnenie stavby odporuje platnému územnému plánu mesta," hovorí Gore. Doložil, že združenie a mesto podniknú všetky zákonné kroky, aby zabránili výstavbe tejto elektrárne.
Uhoľná tepelná elektráreň s výkonom podobným ako Elektráreň Vojany má byť situovaná na okraji mesta, len okolo 100 až dvesto metrov od najbližších domov a necelý kilometer od centra mesta. Obyvatelia majú obavy, že bude mať negatívne dopady na životné prostredie a zdravie obyvateľov. Vinári sa zase obávajú, že negatívne ovplyvní nielen slovenskú, ale aj maďarskú časť unikátnej vinohradníckej tokajskej oblasti.
S umiestnením elektrárne nesúhlasí ani Košický samosprávny kraj, podľa ktorého by elektráreň negatívne ovplyvnila celú tokajskú oblasť, ktorá má byť zapísaná do svetového dedičstva UNESCO. Podľa vyjadrenia pracovníka KSÚ Jozefa Šuchtu v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie investor nepredložil všetky potrebné analýzy a štúdie a ani ministerstvo nedodržalo všetky zákonom stanovené a požadované podmienky v rámci tohto procesu.