BRATISLAVA 24. januára (SITA) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR víta snahu Európskej komisie (EK) o dlhodobé znižovanie emisií oxidu uhličitého (CO2). Ako sa ďalej uvádza v stanovisku MŽP SR, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca rezortu Peter Višváder, Slovensko sa už minulý rok prihlásilo k cieľu deklarovanému EK znížiť do roku 2020 emisie o 20 percent a doterajšie záväzky vyplývajúce z pripojenia sa ku Kjótskemu protokolu si plní nad rámec svojich povinností. "Uvedené ciele však musia byť proporcionálne a spravodlivo rozdelené medzi jednotlivé členské krajiny únie a musia byť výsledkom vzájomných diskusií a kompromisov, nie direktívnych nariadení komisie." Musia vychádzať z ekonomických a ďalších možností krajín. Vyjadrovať sa konkrétne k zverejneným limitom je podľa MŽP SR predčasné. Rezort ich nepovažuje za definitívne. Bude sa o nich ďalej rokovať v Európskom parlamente.
MŽP SR si je vedomé toho, že realizácia v stredu schváleného balíčka si vyžiada podporu opatrení na masívnejšie zavádzanie biomasy, vodnej, slnečnej a geotermálnej energie. "Okrem propagácie tejto myšlienky a výhod, či už ekonomických alebo ekologických, budeme spolu s ministerstvom hospodárstva analyzovať možnosti dotačnej a úverovej podpory zavádzania týchto technológií. Už dnes však záujemcovia tieto možnosti majú, a to v Environmentálnom fonde (úvery a nenávratné finančné príspevky), ale aj v rozbiehajúcom sa programovacom období čerpania finančnej pomoci z fondov Európskej únie," dodáva sa v stanovisku MŽP SR.
EK v stredu zverejnila balík opatrení, ktorými chce realizovať záväzky Európskej únie znížiť do roku 2020 objem emisií skleníkových plynov o jednu pätinu a zároveň zvýšiť podiel využívania obnoviteľnej energie o 20 percent. Návrh EK počíta s rapídnym zvýšením využívania obnoviteľnej energie a zavádza pre členské štáty záväzné ciele. Odvetvia, ktoré nie sú zahrnuté v schéme obchodovania s emisiami (ETS), napríklad stavebníctvo, doprava, poľnohospodárstvo či odpady, budú musieť podľa návrhu znížiť do roku 2020 celkové emisie o 10 percent v porovnaní s úrovňou v roku 2005. Návrh EK obsahuje pre každý členský štát záväzné ciele, ktorých hodnota sa pochybuje od mínus 20 percent do plus 20 percent. Slovenská republika bude môcť, tak ako väčšina nových členských štátov EÚ, do roku 2020 zvýšiť objem emisií v uvedených odvetviach o 13 percent. Každý členský štát bude musieť zároveň zvýšiť podiel obnoviteľnej energie na konečnej energetickej spotrebe. Priemer v EÚ v súčasnosti dosahuje 8,5 percenta, pričom únia chce tento podiel zvýšiť do roku 2020 až na 20 percent. SR bude musieť podľa návrhu EK dosiahnuť podiel obnoviteľnej energie na celkovej energetickej spotrebe na úrovni 14 percent, pričom normy sa pohybujú od 11 do 49 percent. Štáty budú môcť dosiahnuť stanovené ciele aj prostredníctvom podpory environmentálnych projektov.