"Najvyšší súd ich uznal za vinných z trestného činu lúpeže. Stotožnil sa s tým, že niektoré dôkazy boli nepoužiteľné. Je však celý rad ďalších dôkazov," uviedol senát. Obžalovaní Ladislav Mečiar, Vladimír Švejda a Marián Švejda na súde spochybnili výpovede viacerých svedkov. Tvrdili aj, že sa v čase lúpeže nachádzali na iných miestach, čo súd neuznal. Advokáti odsúdených mužov zvážia, či podajú mimoriadny opravný prostriedok.
Jedna z najväčších poštových lúpeží v rakúskej histórii sa stala 9. apríla 1990. Skupina lupičov prepadla poštový vagón medzi Sankt Pöltenom a Viedňou. Troch poštových úradníkov spútali, jedného zastrelili a vzali im vrecia s 35 miliónmi šilingov, ktoré v tom čase predstavovali približne 91 miliónov československých korún.
Za túto lúpež však už skôr rakúske súdy odsúdili na 20-ročný trest aj slovenského emigranta Libora Ollera, bratranca Švejdovcov, ktorý mal akciu zorganizovať. Okrem toho mal byť byť do prepadu zapletený aj Jozef Jurík, ktorý je od roku 1991 nezvestný a údajne bol zavraždený.
Traja muži dnes prišli na súd presvedčení, že ich stíhanie zastavia. Po vynesení rozsudku ich hneď pred plačúcou rodinou odviedli v putách. Najvyšší súd im však skrátil dobu trestu, ktorú Krajský súd v Trenčíne v roku 2005 určil na desať rokov. "Pätnásťročné trvanie stíhania bolo zásahom do života obžalovaných," uznal súd. Prihliadol aj na to, že predtým neboli trestaní.
"Tam mohli pokojne dať aj to, že som zabil prezidenta Kennedyho, to má také isté dôkazy," povedal pred vynesením rozsudku Vladimír Švejda, ktorý mal spolu so svojím bratom peniaze prevážať v dodávke. Rakúska polícia im vraj čin pripísala, pretože nevedela nájsť vinníkov. V ich aute, ktoré svedkovia videli v Rakúsku, vraj prevážali len Ollerove príbory a taniere. Tvrdili tiež, že veľkú suma šilingov, ktorou v tom čase disponovali, si zarobili obchodovaním a brali si aj úvery.
"Budeme uvažovať o tom, či sa pokúsime obrátiť sťažnosťou na Ústavný súd, alebo necháme plynúť čas," reagoval na rozsudok advokát jedného z obžalovaných Ján Gereg. Keďže všetci traja už v minulosti vo väzbe sedeli 22 mesiacov, podľa advokátov by už o 14 mesiacov mohli požiadať o odpustenie časti trestu a prepustenie.
Ide o jeden z najdlhšie sa vlečúcich prípadov v slovenskej kriminalistike. Podľa prokurátora sa prípad ťahal dlho aj preto, že bolo náročné dokazovanie a potrebná medzinárodná pomoc. O prípade už v roku 1997 vyšla kniha Vlaková lúpež. Jej autor Rastislav Havalda tvrdil, že vinníci sú neznámi profesionáli, po ktorých neostali stopy.
him fil