SME

Tibor Mikuš odchádza od Mečiara

Poslanec za HZDS a predseda trnavského VÚC Tibor Mikuš dnes oficiálne oznámil odchod zo strany Vladimíra Mečiara.

Poslanec za HZDS a predseda trnavského VÚC Tibor Mikuš dnes oficiálne oznámil odchod zo strany Vladimíra Mečiara.

Svoje rozhodnutie zhodnotil nesúhlasom s obmedzovaním priestoru na diskusiu, vylučovaním dobrých "robotníkov" strany na základe údajného poškodzovania dobrého mena strany a obmedzovaním vnútrostraníckej demokracie vôbec.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

VIDEO: Mikuš odchádza

VIDEO: Jana Beňová

Na dnešnej tlačovej besede v Trnave zdôraznil, že jeho rozhodnutie nebude mať žiadne dôsledky vo vzťahu k vykonávaniu poslaneckého mandátu. "Naďalej budem dôsledne presadzovať ľudovú politiku," uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

Do inej strany sa nechystá, bude nezávislý

Naďalej však chce podporovať vládnu koalíciu a v Národnej rade bude pôsobiť ako nezávislý poslanec. Ako povedal, nechystá sa do žiadnej politickej strany. "Mal som ponuky, poďakoval som. Považoval som ich za uznanie svojej práce, ale opakujem, nechystám sa do žiadnej existujúcej politickej strany," zdôraznil Mikuš.

Odmietol aj úvahy o založení novej strany. "Založenie vlastnej strany je veľmi ťažká práca. Naučil som sa v predchádzajúcich rokoch, že aj riadenie a udržanie strany v činnosti nie je jednoduchá práca, takže založenie je veľmi vážny krok a ten krok nemôže robiť človek sám," dodal na vysvetlenie.

Za hlavný dôvod, prečo sa rozhodol vystúpiť z ĽS-HZDS, označil posledné schválené stanovy, s ktorými nesúhlasí. Aj napriek tomu, že s predsedom strany Vladimírom Mečiarom mal veľmi korektné vzťahy, práve prijatie stanov bolo "pretečením" pohára. "Ak má politická, alebo spoločenská štruktúra degresívny vývoj a nič nové sa neurobí, vtedy je povinnosťou veľkých a silných mužov prijať osobné rozhodnutie o tom, čo môže napomôcť zvráteniu tohto trendu," povedal Mikuš.

SkryťVypnúť reklamu

Majú nasledovať ďalší spolustraníci

Podľa Mikuša jeho krok budú nasledovať aj ďalší kolegovia zo strany. "Vývoj preferencií je jasná štatistika. Sila čelného predstaviteľa nemôže byť založená na slabosti jeho kolegov. To stačí na to, aby človek ovládol stranu, ale nie, aby strana ako taká pôsobila v záujme občana," vyjadril Mikuš svoj aktuálny pohľad na HZDS.

Ako potvrdil aj pred novinármi, odchod zo strany zrel v ňom už dlhšie a "odštartovali" ho výhrady, ktoré formuloval ešte v júni 2004 po prezidentských voľbách. Svoje rozhodnutie oznámil dnes doporučeným listom ústrednej tajomníčke ĽS-HZDS Zdenke Kramplovej.

Mikuš do HZDS vstúpil v roku 1995, poslancom Národnej rady SR je od roku 2002. V júni 2007 vystupoval na sneme HZDS ako protikandidát Vladimíra Mečiara na post predsedu strany.

SkryťVypnúť reklamu

Mikuš má vrátiť poslanecký mandát

Poslanecký klub HZDS vyzýva Mikuša, aby sa vzdal svojho poslaneckého mandátu. Pre TASR to dnes v reakcii na jeho odchod zo strany Vladimíra Mečiara uviedol poslanec HZDS Ján Kovarčík.

"Podľa toho, že na dnešnej tlačovej konferencii sa štylizoval do polohy čestného chlapa, očakávam, že sa tak aj zachová. Očakávam vrátenie mandátu," povedal Kovarčík.

Podobne zmýšľa aj Mikušov poslanecký kolega Tibor Cabaj. "Keby nebolo tejto strany, kto by o ňom vedel ako o politikovi," povedal dnes Cabaj pre agentúru SITA. Podľa neho Mikuš vždy zastával názor, že mandát patrí strane, ktorá poslanca nominovala. "Ak by bol slušný a verný svojim zásadám, poslanecký mandát by mal vrátiť," vyhlásil Cabaj.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodnutie Tibora Mikuša odísť z HZDS Cabaja neprekvapilo. "On sa už dávno postavil mimo. Je to jemu na škodu," povedal. Cabaj si nemyslí, že by Mikuša nasledovali ďalší poslanci HZDS.

Chronológia rozkolov v HZDS v rokoch 1993-2008

30. apríla 1991
Ustanovilo sa politické grémium Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS), pričom na jeho čelo zvolili Vladimíra Mečiara.

január 1993
Vnútri HZDS vznikol opozičný prúd reprezentovaný Milanom Kňažkom a Rudolfom Filkusom voči autoritárskym tendenciám Vladimíra Mečiara.

27. - 28. marca 1993
V Trnave sa uskutočnil tretí republikový snem HZDS. Z HZDS vystúpil odvolaný minister zahraničia Milan Kňažko a vyhlásil, že v NR SR bude pôsobiť ako nezávislý poslanec.

SkryťVypnúť reklamu

6. apríla 1993
Osem poslancov NR SR za HZDS sa rozhodlo opustiť poslanecký klub hnutia a vytvoriť klub nezávislých poslancov, ktorého predsedom sa stal Kňažko. Stali sa základom Aliancie demokratov Slovenskej republiky pod vedením M. Kňažka.

26. mája 1997
Minister zahraničných vecí SR Pavol Hamžík podal demisiu na svoj post prezidentovi Michalovi Kováčovi. Po vystúpení z HZDS sa stal spoluzakladateľom Strany občianskeho porozumenia (SOP). Po zvolení jej dovtedajšieho predsedu Rudolfa Schustera za prezidenta SR na júnovom kongrese SOP v roku 1999 zvolili Pavla Hamžíka za predsedu strany.

4. októbra 1998
Z Mečiarovho hnutia vystúpil bývalý mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Českej republike a šéf koordinačnej rady HZDS Ivan Mjartan. Dodal, že je sklamaný rokovaním predstavenstva, ktoré podporilo všetky štruktúry a vyššie orgány hnutia, a preto mieni z toho vyvodiť dôsledky pre seba - odchodom z politiky. Ivan Mjartan stál neskôr pri zrode Strany demokratického stredu neskôr pomenovanej na STRED.

SkryťVypnúť reklamu

9. apríla 2002
Jozef Kalman sa rozhodol vystúpiť z HZDS kvôli pravicovej orientácii hnutia. Vyjadril sa, že svojou podstatou je sociálne, ľavicovo cítiaci človek, preto sa rozhodol opustiť rady HZDS. Oznámil založenie strany Ľavý blok, ktorá bola do konca apríla zaregistrovaná.

6. júla 2002
Za "frašku" považoval dlhoročný a zakladajúci člen HZDS Ivan Gašparovič hlasovanie na nominačnom sneme o konečnej podobe kandidačnej listiny na jesenné parlamentné voľby v roku 2002. O tom, že nebol nominovaný, sa dozvedel až v deň snemu v Nitre. Vyhlásil, že zatiaľ naďalej ostáva členom strany a bude ju podporovať vo voľbách i vo volebnej kampani.

12. júla 2002
Novú politickú stranu Hnutie za demokraciu (HZD), ktorej zakladateľom bol poslanec NR SR za HZDS Ivan Gašparovič, zaregistrovali na Ministerstve vnútra SR. Okrem Gašparoviča boli členmi prípravného výboru poslankyne Marta Aibeková a Katarína Chajdáková.

SkryťVypnúť reklamu

11. januára 2003
Podpredsedovia HZDS Vojtech Tkáč a Ján Gabriel sa na rokovaní Republikového predstavenstva v Nitre vzdali svojich funkcií. Takýmto spôsobom bola predbežne vyriešená povolebná kríza v HZDS, keď sa okolo Vojtecha Tkáča vytvorila skupina ľudí nesúhlasiaca s praktikami predsedu Vladimíra Mečiara.

25. február 2003
Vznikol nový poslanecký klub vytvorený z poslancov okolo Vojtecha Tkáča, ktorí boli nespokojní so situáciou v hnutí.

28. marca 2003
Ministerstvo vnútra SR zaregistrovalo 110. politickú stranu - Ľudovú úniu platformistov Vojtecha Tkáča. Štatutárom strany sa stal Ján Turňa, bývalý kandidát HZDS na bratislavského primátora.

25. januára 2008
Odchod z ĽS-HZDS oficiálne ohlásil poslanec za ĽS-HZDS a predseda trnavského VÚC Tibor Mikuš.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: mv, zh

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 844
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 566
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 910
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 237
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 2 991
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 726
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 290
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Patrik Lamper (Košice) v súboji s Dávidom Okoličánym (Nitra). Vo finále Tipos extraligy sa očakáva dlhá séria a výborný hokej.

Finálová séria sa začína v piatok v Košiciach.


Ondrej Rusnák
Juraj Slafkovský sa so spoluhráčmi z Montreal Canadiens teší po strelenom góle.

Pozrite si dvojice a program 1. kola play-off NHL. Vo vyraďovacej časti si môže zahrať 6 Slovákov.


TASR
Harry Maguire oslavuje víťazný gól v odvete štvrťfinále Európskej ligy Manchester United - Olympique Lyon (5:4).

Na Old Trafforde padlo deväť gólov.


Sidney Crosby (vľavo) a Alexander Ovečkin v zápase NHL Pittsburgh Penguins - Washington Capitals.

Nepostupujúci Rangers vynuloval Tampu s Černákom.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu