BRATISLAVA 25. januára (SITA) - Predsedníčka Slovenského syndikátu novinárov (SSN) Zuzana Krútka je znepokojená iniciatívou za zrušenie koncesionárskych poplatkov. "Slovenský syndikát novinárov s obavou sleduje najrôznejšie aktivity, namierené proti verejnoprávnym médiám. Aj keď najnovšia iniciatíva za referendum Stop koncesionárskym poplatkom pod vedením Richarda Sulíka vyhlasuje, že nie je namierená proti verejnoprávnym médiám, v skutočnosti smeruje k ich absolútnemu zdecimovaniu," uviedla vo vyhlásení Krútka, ktorá nedávno uvítala tlačový zákon ministra Maďariča, kritizovaný OBSE.
Pripomenula, že poslaním verejnoprávnych médií je "najmä poskytovať programovú službu, pripravovanú na zásade redakčnej nezávislosti a s pocitom spoločenskej zodpovednosti, ktorá rozvíja kultúrnu úroveň poslucháčov a sprostredkúva kultúrne hodnoty iných národov".
V tejto chvíli už nie je čas na nové diskusie – na túto tému sa tu diskutuje najmenej päť rokov, pričom Slovenský rozhlas (SRo) aj Slovenská televízia (STV) sú čoraz podvyživenejšie. Ak naozaj chceme byť štandardnou európskou krajinou s verejnoprávnymi médiami, ktoré slúžia verejnosti, je potrebné, aby parlament schválil návrh zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované STV a SRo, uviedla predsedníčka syndikátu novinárov. Zákon, ktorý má nahradiť doterajšie pravidlá vyberania koncesionárskych poplatkov podľa vlastníctva televízora alebo rádia na poplatky za odber elektriny, je už v parlamente. Podľa Krútkej je to prvý krok ku kvalitatívnemu ozdraveniu dôležitých médií. Nasledovať by mali novely zákonov o SRo a STV tak, aby sa výrazne obmedzil politický vplyv na kreovanie ich rád a aby v nich mohli zaujať miesto len odborne kvalifikovaní občania.
Iniciatíva Stop koncesionárskym poplatkom chce zozbierať 350-tisíc podpisov na vypísanie referenda o zrušení koncesií. Jej predstavitelia sú proti zákonu o úhrade za služby verejnosti poskytované STV a SRo. Tvrdia, že koncesionárske poplatky sú prežitok, sú nespravodlivé, nesolidárne a nesociálne. Podľa iniciatívy je najvhodnejšou formou financovania verejnoprávnych médií garantované percento z HDP, teda peniaze zo štátneho rozpočtu. Cieľom ich petície nie je zánik STV a SRo, ale diskusia o ich financovaní, uviedli.