Bratislava 25. januára (TASR) - Európska komisia požiada v najbližších dňoch slovenskú vládu o ďalšie informácie v súvislosti s právnym konaním (infrigment), ktoré voči Slovensku začala v roku 2007 pre odstraňovanie kalamitného dreva v Tichej a Kôprovej doline v Tatranskom národnom parku (TANAP). Uviedol to dnes riaditeľ Ochrany prírodných zdrojov generálneho riaditeľstva ochrany životného prostredia Európskej komisie (EK) Ladislav Miko.
"Hlavným účelom mojej návštevy bol ďalší krok v neformálnych konzultáciách, ktoré sa týkajú infrigmentov, ktoré EK vedie proti Slovensku," uviedol na margo svojej dnešnej návštevy SR Miko. Konštatoval, že v priebehu asi piatich až desiatich dní odošle komisia požiadavku vláde SR na doplnenie informácie ohľadne ťažby v Tichej a Kôprovej doline.
Slovenská strana by podľa Mika mala komisiu informovať o prognózach z roku 2005 ohľadne vývoja kalamity v porovnaní so skutočnou situáciou, ktorá nastala v roku 2007. Komisia sa tiež bude zaoberať otázkou vnímania smrečín ako európskeho biotopu po veternej kalamite. "Nesúhlasíme s tvrdením slovenskej strany, že keď ten les padol, už to nie je smrečina," povedal. Slovensko bude musieť zároveň vysvetliť, ako boli podchytené druhy, ktoré sa v dolinách nachádzajú. Za kľúčové bude komisia považovať informácie o ďalšom postupe Slovenska v danej veci. Ako povedal, komisia by celú záležitosť rada vyriešila do marca alebo apríla tohto roku.
Komisia si tiež vyžiada podklady o priebehu šetrenia podnetu vo veci spracovania kalamitného dreva, ktorý podali ochranári. Tí sa domnievali, že sa ťažba vykonávala bez súhlasu na zásah do biotopu európskeho alebo národného významu a bez udelenia výnimky z podmienok ochrany chránených druhov živočíchov. Miko objasnil, že komisia chce preskúmať, prečo došlo uprostred šetrenia k zmene zodpovedného úradu, aby si mohla spraviť vlastný názor.
Prípadom sa pôvodne zaoberal Inšpektorát životného prostredia v Košiciach. Vydaním konečného rozhodnutia bol nakoniec pre opakovaný únik informácií a pre pochybnosti o nepredpojatosti zamestnancov poverený Inšpektorát v Žiline. Ten 13. júla 2007 rozhodol, že Štátne lesy TANAP-u neporušili ťažbou zákon o ochrane prírody.
EK začala proti Slovensku konanie za to, že prikročilo k zásahom v oboch dolinách bez posúdenia smernice o biotopoch. Podľa SR malo spracovanie a vyvezenie dreva zabrániť neúmernému rozšíreniu podkôrneho hmyzu a predísť možnému riziku požiarov. Komisia však vo varovnom liste upozornila, že obe oblasti sú súčasťou európskej siete chránených území Natura 2000 a trvá preto na samoobnove prírody a politike nezasahovania.