Predseda vlády SR Robert Fico dnes vyvrátil dohady, že podanie demisie ministra obrany Františka Kašického sa zrealizovalo na žiadosť lídra HZDS Vladimíra Mečiara. Uviedol to dnes v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.
Ako povedal, lídrovi HZDS a šéfovi SNS Jánovi Slotovi zavolal asi 20 minút po stretnutí s Kašickým, aby im oznámil, že minister podá demisiu. "Obidvaja boli veľmi prekvapení, nevedeli o tom, že sa bude takéto rozhodnutie prijímať," objasnil s tým, že nechcel, aby sa to dozvedeli z médií. V prípade podobných prípadov na iných ministerstvách nebude mať premiér podľa svojich slov problém opätovne konať rovnakým spôsobom.
Preberanie objektívnej zodpovednosti za tendre na upratovacie práce a odpratávanie snehu na ministerstve obrany, ktoré boli v rozpore so schválenými pravidlami vypísané vo výške takmer 4 miliardy korún vníma premiér Fico ako zaujímavý krok k politickej kultúre. Zároveň konštatoval, že pokiaľ by Kašický neprebral zodpovednosť, tak by konal v súlade s Ústavou SR (ministra by odvolal - pozn. red.).
Fica tendre na ministerstvách nezaujímajú
Premiéra Roberta Fica nezaujíma, ktoré firmy sa prihlásili do tendrov na ministerstve obrany, pre ktoré odstupuje minister František Kašický. „Ja sa nestarám o tendre, pretože to nie je moja úloha,“ vyhlásil v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy. Zároveň však pripustil, že zverejnenie firiem by mohlo pozadie miliardových tendrov vysvetliť. Premiér v tom nevidí problém. „Nech to zverejnia,“ vyzval predstaviteľov rezortu obrany. Pre Fica je najdôležitejšie, že sa tendre nezrealizovali a štát neutrpel žiadnu škodu. Napriek tomu, že premiér firmy, ktoré sa prihlásili do súťaže, nepozná, v relácii tvrdil, že neexistujú dôkazy, ktoré by potvrdzovali, že Kašický bol priamo zainteresovaný na tom, aby tendre boli vyhlásené. „Nemôžem ho obviniť, že zodpovedá priamo za ten ´bordel´, ktorý na tej nižšej úrovni na ministerstve obrany vznikol," skonštatoval Fico.
Komentátor denníka Sme Ivan Štulajter podotkol, že viac by sa o celej kauze bolo možné dozvedieť po zverejnení firiem, ktoré sa do tendrov prihlásili. Predseda vlády so zverejnením firiem problém nemá, nakoľko by sa podľa neho ukázalo, kto to organizoval alebo či to bola chyba. Dodal, že ani jeden z tendrov nebol realizovaný.
Premiér Fico naďalej trvá na svojom názore, že média klamú, zavádzajú alebo uverejňujú neobjektívne informácie. Konštatoval, že politik má právo na kritické poznámky na prácu médií, ak má na to dostatok argumentov. "Myslím si, že na Slovensku na toto dostatok argumentov máme," uviedol. Zároveň však oceňuje ich kontrolnú funkciu, ktorá môže viesť aj k personálnym zmenám na rôznych postoch. Myslí si tiež, že by novinárske združenia mali hľadať spôsoby ako viac profesionalizovať novinárov a vytvárať im podmienky na vzdelávanie.
Video: Debata medzi Robertom Ficom, Ivanom Štulajterom a moderátorom Braňom Dobšinským o klamaní médií:
Video Eugen Korda
Štulajter sa domnieva, že premiér sa vyhýba stretnutiam s opozičnými politikmi, čo vedie k tomu, že novinári potom pre premiéra predstavujú politickú opozíciu. Predseda vlády na toto tvrdenie reagoval s tým, že médiá predstavujú neštandardnú politickú opozíciu k tejto vláde, čím prebrali úlohy neschopnej opozície.
Fico: Niektoré informácie o privatizácii SPP doteraz nikto nevedel
Prerokovaním Správy o privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) v Národnej rade (NR) SR orgány činné v trestnom konaní získajú informácie, na základe ktorých môžu začať konať. "Sú veci, o ktorých nikto nevedel. Ani orgány činné v trestnom konaní sa nemali ako o týchto veciach dozvedieť," vyhlásil v dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy premiér Robert Fico.
Správu o privatizácii SPP, ktorej autorom je Ministerstvo hospodárstva (MH) SR, schválila vláda 9. januára tohto roka. O jej vypracovanie pritom požiadal parlament 11. decembra 2007. Predseda vlády si nemyslí, že by vláda alebo parlament prípravou tohto materiálu prekračovali svoje právomoci a zasahovali do práce iných orgánov. Správa vznikla na objednávku poslancov NR SR, ktorú musí vláda rešpektovať, zdôraznil Fico. "Ministerstvo hospodárstva navrhlo určité závery, čo si o tom myslí. Národná rada musí zvážiť, do akej miery tieto závery akceptuje, a prijme uznesenie. Nechajme parlament, nech podiskutuje na túto tému, pretože najmä pokiaľ ide o poradcu, je tam veľmi veľa nezrovnalostí," argumentoval predseda vlády.
Okrem problematického postavenia poradcu pri privatizácii SPP správa podľa Fica poukazuje aj na niektoré faktúry, ktoré nie sú vysvetlené. "Ďalej chceme vedieť, kde sú dokumenty. Ako je to možné, že pri privatizácii najcennejšieho majetku neexistuje notárska zápisnica z otvárania obálok, neexistujú záväzné ponuky," pýtal sa Fico a dodal: "Ak parlament neurobí nič iné, len odporučí generálnemu prokurátorovi alebo Najvyššiemu kontrolnému úradu, aby sa touto vecou zaoberal, tak to bude dobré."
Aj keď sa na základe dostupných informácií nedá povedať, či je vládna správa o privatizácii SPP objektívna alebo nie, jej problémom je podľa komentátora denníka SME Ivana Štulajtera to, že jej chýba akýkoľvek atribút nezávislého skúmania a posudzovania. "Bolo to urobené na podnet poslankyne Smeru, bolo to odhlasované vládnou koalíciou, pripravovali to ministerskí úradníci a nakoniec to schválila vláda," upozornil dnes Štulajter. Tieto skutočnosti preto môžu podľa neho vyvolávať legitímne pochybnosti, čo sa vypracovaním správy vlastne sleduje.
Autor: ks

Beata
Balogová
