Bratislava 27. januára (TASR) - Slovensko bude v tomto roku naďalej rozhodne presadzovať zavŕšenie inštitucionálnej reformy Európskej únie. Po podpise Reformnej zmluvy v decembri 2007 v Lisabone patrí podľa Ministerstva zahraničných vecí (MZV) prvoradá pozornosť jej ratifikácii.
V zameraní zahraničnej politiky chce SR z hľadiska svojho členstva v EÚ viac posilňovať aj svoje personálne zastúpenie v inštitúciách únie, hlavne čo sa týka postov stredného a vyššieho manažmentu. Ako sa uvádza v materiáli MZV SR, ktoré je v pripomienkovom konaní, bude jednou z významných aktivít Národný projekt pre prípravu záujemcov o prácu v inštitúciách EÚ.
Slovensko sa bude takisto aktívne podieľať na tvorbe pozícií únie voči stredomorským štátom, Blízkemu východu a krajinám Perzského zálivu. Plne podporuje obnovenie mierových rozhovorov s Izraelom a Palestínou s cieľom vyriešiť ich konečný štatút. Zároveň trvá na tom, aby Irán v súvislosti so sankčnými opatreniami na svoj jadrový program dodržiaval podmienky rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN. Na druhej strane podporuje i snahu EÚ o zlepšenie spolupráce s touto krajinou.
V máji sa v Peru uskutoční samit Európskej únie a Latinskej Ameriky, na prípravách ktorého chce SR aktívne spolupracovať. Táto schôdzka môže pre nás znamenať nové príležitosti pre rozvoj hospodárskej diplomacie v tejto oblasti. "Osobitnú tému vzťahu EÚ-Latinská Amerika predstavuje dlhodobo Kuba. Slovensko bude podporovať všetky aktivity smerujúce k zlepšovaniu ľudských práv na ostrove a prepustenie všetkých politických väzňov. Súčasne budeme hľadať možnosti zlepšovania obojstranne výhodnej hospodárskej spolupráce," konštatuje rezort diplomacie v predloženom dokumente.
Dôležitou zostáva i otázka ďalšieho rozširovania únie pri plnení príslušných predvstupových kritérií jednotlivých kandidátov na členstvo. "V priebehu tohto roka považujeme za realistické podpísanie Stabilizačnej a asociačnej dohody so Srbskom, Bosnou a Hercegovinou," konštatuje MZV. Čo predstavuje ďalší pokrok v procese približovania sa krajín západného Balkánu k EÚ.
Najvýznamnejšou prioritou vlády tento rok je príprava vstupu SR do eurozóny. "Preto budeme naďalej venovať osobitnú pozornosť úlohám týkajúcim sa zavedenia eura," zdôrazňuje ministerstvo v materiáli.
V súvislosti so zámermi Lisabonskej stratégie sa bude Slovensko podieľať na krokoch smerujúcich k zvyšovaniu konkurencieschopnosti a zamestnanosti, rozvoju malých a stredných podnikateľov, podpore vedy a výskumu, k skvalitneniu legislatívneho procesu a odstráneniu nadbytočnej európskej legislatívy. Taktiež chce pokračovať v diplomatickom úsilí v zrovnoprávnení občanov SR na európskom trh práce a pre zrušenie všetkých prechodných opatrení, týkajúcich sa voľného pohybu pracovných síl. Tie si ešte uplatňuje Dánsko, Belgicko, Francúzsko, Nemecko a Rakúsko.
Jednu z kľúčových politicko-bezpečnostných otázok predstavuje téma spoločnej energetickej politiky únie, ktorá by mala reagovať na tri hlavné výzvy. K nim patrí obmedzenie vonkajšej závislosti napríklad od plynu či ropy, podpora rastu a zamestnanosti, ako aj boj s klimatickými zmenami.