Bratislava 27. januára (TASR) - Niektoré podniky Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) podľa výkonného podpredsedu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Milana Mušku náročky nastavujú podmienky tak, aby niektoré ich linky boli stratové. "Napriek tomu, že majú dotovanú prepravu, požadujú od niekoľkých obcí príplatok navyše," uviedol Muška pre TASR.
Ako dodal, týka sa to predovšetkým koncových a menších obcí na východe Slovenska. "Problém nie je v malých dotáciách, ale v nevyváženom prístupe SAD. Nastavujú spoje tak, aby mohli tieto príplatky požadovať," skonštatoval Muška s tým, že ZMOS chce s podnikmi o probléme diskutovať a je pripravené aj na kompromisné riešenie.
ZMOS sa podľa Mušku bude angažovať aj v problematike vyberania parkovného, ktoré vypadlo zo systému miestnych daní. "Parkovné má charakter nielen príjmový, ale aj regulačný," zhodnotil Muška s tým, že by bol nezmysel, keby sa za parkovanie v mestách prestalo platiť a nastal by chaos.
Poskytovanie informácií v Braillovom písme, ktoré chce novelou zákona o slobodnom prístupe k informáciám presadiť minister spravodlivosti Štefan Harabin Muška odmieta. Zdôvodňuje to tým, že mestá a obce nebudú technicky schopné takéto povinnosti v praxi realizovať. Odmietol aj Harabinov argument, že ak to dokázali súdy, dokážu to aj obce a mestá. "Neviem si predstaviť, ako by to vyzeralo v obci so sto obyvateľmi," povedal Muška, podľa ktorého existujú aj iné možnosti, ako nevidiacim a slabozrakým sprístupniť informácie, napríklad im to môže niekto prečítať.
Problematiku vysťahúvania neplatičov je potrebné riešiť komplexne, myslí si Muška. Ich vysťahovanie z jednej obce do inej nepovažuje za právny, ale skôr morálny a etický problém. Ako povedal pre TASR, problematiku sa snažia riešiť so splnomocnenkyňou vlády pre riešenie rómskej problematiky Aninou Botošovou či podpredsedom vlády Dušanom Čaplovičom.
Riešenie vidí vo vychovaní erudovaných sociálnych pracovníkov, ktorí by komplexne riešili problémy sociálne ohrozených skupín obyvateľstva a naučili ich hospodáriť s peniazmi. "Treba hľadať riešenie pri stole, nie cez médiá," zhrnul.
S ministrom zdravotníctva Ivanom Valentovičom chce ZMOS diskutovať o novele zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. ZMOS kritizuje najmä ustanovenie, podľa ktorého musí mať každý zamestnávateľ zmluvného pracovného lekára. Inštitúcií, ktoré takéto služby poskytujú je podľa Mušku na Slovensku len asi 70 a klienti za nimi musia cestovať. "Musia to platiť všetky obce a zamestnávatelia, aj tí ktorí zamestnávajú len sami seba. Je to za vlasy pritiahnutý zákon," zakončil podpredseda ZMOS-u.