Silný vietor, ktorý zasiahol časti Slovenska, spôsobil menšie škody hlavne na horách. Vo Vysokých Tatrách a okolí lámal stromy, ktoré z ciest odstraňovali hasiči.
"V noci nás volali k desiatim spadnutým stromom, ktoré zablokovali cesty," povedal ČTK Peter Zlatnický z hasičského zboru v Poprade. Stromy padali na cesty medzi Štrbským Plesom a Tatranskou Štrbou, na horskom priechode Vernár a pri obci Batizovce.
Šťastie mala posádka automobilu, pred ktorým spadol strom a vzápätí za ním vietor zlomil ďalší strom. Automobil zostal na ceste uväznený, na mieste pomáhali hasiči.
"Vietor dosiahol najväčšiu silu už v sobotu podvečer, v nárazoch mal intenzitu orkánu," povedal ČTK Ján Čupeľ z pobočky Slovenského hydrometeorologického ústavu na Lomnickom štíte. Vietor sa počas dneška zmiernil, v noci by však mal opäť zosilnieť na víchricu.
Meteorológovia počas víkendu namerali doteraz najvyššie priemerné hodnoty vetra, do 72 kilometrov za hodinu, na hrebeňoch hôr, na bratislavskom letisku to bolo do 55 kilometrov za hodinu. Bratislavskí hasiči však nemali od soboty pre vietor žiaden výjazd.
Pre silný vietor nemohlo lanovky spustiť viacero lyžiarskych centier vo Vysokých Tatrách. Horskí záchranári nezaznamenali počas silného vetra žiadne zranenia turistov, vo Vysokých Tatrách však stúplo lavínové nebezpečenstvo. Riziko spustenia lavín je podľa záchranárov zvýšené, z päťdielnej stupnici mu priradili tretí stupeň. Na cestách sa pre vietor zase môžu vytvárať snehové jazyky.
Podľa meteorológov však krajinu silnejší vietor ešte len zasiahne. "Mal by fúkať na juhozápade dnes okolo 18:00 až 19:00 hod a na východnom Slovensku okolo polnoci," povedal Pavol Beránek zo SHMÚ. Podľa neho sa však vietor výrazne ukľudní už v priebehu pondelka. Dodal, že nejde o žiaden neobvyklý jav, takýto silný vietor vraj fúka viackrát do roka.
Silný vietor sužuje od soboty susedné Česko, najväčšie komplikácie spôsobil v noci na dnes na severnej Morave.
Stovky domácností v Moravskosliezskom kraji boli dnes bez elektriny, silná víchrica zhodila strom na drôty elektrického vedenia. V Jeseníkoch vietor dosiahol rýchlosť ničivého orkánu, najsilnejší náraz mal cez 133 kilometrov za hodinu. Hasiči v kraji zasahovali v desiatkach prípadov, ktoré súviseli s vetrom.
Silný víchor taktiež spôsobil problémy na železnici. Prevádzku na hlavnej železničnej trati Ostrava-Přerov blokovali popadané stromy. Vlaky tak na trati medzi Přerovom a Ostravou naberali asi hodinové oneskorenie.
Do vyšších polôh Českej republiky sa po niekoľkých teplejších dňoch vrátila zima, biela nádielka tak predovšetkým nemilo zaskočila šoférov. Počas noci a nedele pripadlo podľa meteorológov najviac snehu v Krkonošiach, Jizerských horách, Jeseníkoch, v súčasnosti najintenzívnejšie sneží na Šumave," uviedol Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu.
Kašovitý sneh komplikoval jazdu autom predovšetkým v okresoch Liberec a na Vysočine. Diaľnica D1 bola na Vysočine väčšinou mokrá, motoristov vyzývali na opatrnosť. Na celom území kraja bolo zatiahnuté a pršalo.
Sneženie bude podľa meteorológov ustávať počas pondelka, keď má na väčšine územia ČR pršať.
Hasiči opäť likvidujú stromy z tatranských ciest
Silný nárazový vietor trápi okolie Popradu i naďalej. Hasiči dnes večer opäť vyštartovali na cesty, aby z nich odstránili vyvrátené stromy.
"Jeden spadol na cestu medzi Tatranskou Štrbskou a Štrbským Plesom, ďalší na cestu smerom na Podbanské. Na mieste už zasahujú hasiči zo Svitu," informoval TASR operačný dôstojník Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Poprade Peter Zlatnický.
Hasiči z Popradu a Svitu odstránili v sobotu a v noci na nedeľu z tatranských a podtatranských ciest desať stromov a ďalší dnes ráno z cesty pri Eurocampe v Tatranskej Lomnici.
Bratislavskí hasiči zasahovali pre silný vietor už šesťkrát
Bratislavskí hasiči museli dnes v dôsledku silného vetra zasahovať už v šiestich prípadoch. Pre TASR to uviedol operačný dôstojník bratislavských hasičov Jozef Uhrák.
Objasnil, že v štyroch prípadoch príslušníci Hasičského a záchranného zboru Bratislavy odstraňovali spadnutý strom z cesty, ako aj elektrického vedenia. V bratislavskom Avion shopping parku hasiči odstraňovali visiaci plech, ktorý ohrozoval chodcov. Pod mostom Lafranconi pomáhali hasiči pri odstraňovaní odtrhnutého reklamného pútača.
Ako pre TASR uviedla meteorologička Jana Čerbová zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) na západnom Slovensku fúka vietor rýchlosťou 45 až 60 km/h (12 až 17 m/s). V Nitre vietor fúka rýchlosťou 70 km/h (19 m/s). Pokračovala, že nárazy vetra dosahujú rýchlosť okolo 90 km/h (25 m/s).
Problémy aj na Liptove a Orave
Nárazový vietor a sneh spôsobili dnes večer kalamitu v Liptove a na Orave, keď popadané stromy zablokovali cesty pre osobné autá.
Operačný dôstojník Krajského riaditeľstva (KR) Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline Miroslav Marton pre TASR uviedol, že neprejazdná je cesta v Demänovskej doline v smere od Lúčok, cesta I/72 smerom na Čertovicu v okrese Liptovský Mikuláš a v Podbanskom, rovnako v okrese Liptovský Mikuláš. Popadané stromy spôsobili problémy aj na Orave v okrese Námestovo.
Podrobnosti o vzniknutej situácii zatiaľ Marton nevedel spresniť, zdôraznil však, že v prípade jej zhoršenia je pripravená zasiahnuť aj Záchranná brigáda HaZZ v Žiline.
Na Orave a časti Liptova zase pravdepodobne silný vietor prerušil dodávky elektrickej energie. Bez elektriny zostali domácnosti v menších obciach, ale aj v Dolnom Kubíne a Liptovskom Mikuláši. "Problém je na linke vysokého napätia," povedala Gabriela Hercová zo zákazníckej linky distribútora Stredoslovenská energetika. Podľa nej sa poruchu posnažia odstrániť ešte do polnoci.
Silný vietor zastavil dopravu aj na železniciach
Silný vietor nekomplikuje situáciu len na cestách, ale i železniciach v oblasti Vysokých Tatier. Od 18:50 je mimo prevádzky Ozubnicová železnica Tatranská Štrba – Štrbské Pleso a železničná trať Studený Potok – Tatranská Lomnica. Od 19:15 je mimo prevádzky úsek Tatranských elektrických železníc Vyšné Hágy – Štrbské Pleso. Okrem Tatier sú problémy aj na Orave, kde je prerušená prevádzka v úseku Oravský Podzámok – Horná Lehota. Vo všetkých prípadoch sú príčinou popadané stromy na koľajniciach.
Viac ako polhodinu zmeškal kvôli spadnutému stromu na trati v Štrbe rýchlik 420 smerujúci z Košíc do Chebu v Českej republike.
Rušňovodič včas zbadal prekážku na koľajniciach, stiahol zberač a vlak prešiel bez výraznejších problémov. Spadnutý strom však zberač poškodil. "Lokomotíva má aj druhý, takže po 32 minútach meškania mohol rýchlik pokračovať v jazde," priblížil situáciu na trati hovorca železníc Miloš Čikovský.
Autor: ks

Beata
Balogová
