Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) sa podľa predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku (Smer) nechalo vlákať predsedom SDKÚ Mikulášom Dzurindom do pasce o zápas o jeho identitu a líderstvo. Uviedol to dnes v diskusnej relácie televízie Markíza Na telo.
"Kresťanskí demokrati, ktorí majú silné sociálne témy, ktoré by mohli skutočne s nami alternatívne komunikovať sa nechali Dzurindom vlákať do pasce... Jednoducho toto je schéma, ktorá má navodiť nie alternatívu hodnotovo-programovú, ale vytvoriť akýsi strach a napätie v spoločnosti," tvrdí Paška.
Predseda KDH Pavol Hrušovský takéto tvrdenie odmietol s tým, že k žiadnemu vtiahnutia strany do politiky iného subjektu nedošlo. "Máme vlastnú predstavu o štáte, nie takú ako robíte vy... Máme politiku sociálnu nie socialistickú, politiku populárnu nie populistickú," reagoval. Konštatoval, že súčasnej vláde sa zatiaľ vynikajúco darí presviedčať ľudí, že to s nimi myslí dobre a úprimne a že dokáže krajinu riadiť sociálne. "Čas ukáže," dodal.
Súčasný a bývalý predseda Národnej rady SR dnes diskutovali aj o mimoriadnej nočnej schôdzi parlamentu, na ktorej sa opozícia pokúsila odvolať predsedu vlády SR Roberta Fica. Hrušovský podotkol, že počas jeho pôsobenia na poste predsedu parlamentu zrušil nočné rokovania, lebo ich nepovažoval za dôstojné. Paška termín schôdze zdôvodnil tým, že ho prispôsobil programu premiéra. Konštatoval tiež, že opozícia podala návrh na odvolanie do podateľne päť minút pred jej zavretím.
K výroku Pavla Hrušovského, že je to pomsta komunistov za november ´89, sa jeho autor vyjadril, že mal na mysli "túto vládnu koalíciu, ktorá používa praktiky pripomínajúce obdobie minulé". Odsúdil aj to, že opozičných poslancov tam celú noc držali "ako rukojemníkov". Zaútočil aj na stranu Smer, o ktorej povedal, že je to strana bez hodnôt a riadi sa len prieskumom verejnej mienky. "To urážate 65 percent ľudí, ktorí túto koalíciu podporujú, to chcete povedať, že tri milióny ľudí žijú bez hodnôt?" spýtal sa Hrušovského Paška.
Hrušovský dnes poukázal aj na výroky lídra HZDS Vladimíra Mečiara o tom, že niektorí poslanci strany dostali finančné ponuky na vystúpenie zo strany. Reagoval tak na Paškove výroky o kupovaní poslancov za vlády Mikuláša Dzurindu. "Som zvedavý, ako sa vysporiadate s tým, že sa otvorene hovorí o korupcii v parlamente," povedal Hrušovský. Predseda parlamentu dnes zároveň uviedol, že nevie o tom, že by Tibor Mikuš, ktorý vystúpil z HZDS, mal prestúpiť do Smeru.
Predseda parlamentu Pavol Paška ocenil, že minister obrany František Kašický podal demisiu. Vyhlásil, že je to "výrazne pozitívny politický akt", "chlapské gesto" a schopnosť politicky rozmýšľať. Takéto gesto podľa neho "prispieva k politickej kultúre". Rozhodnutie ministra obrany Františka Kašického uvítal aj Hrušovský. Tvrdí, že je to pokračovanie politickej kultúry ešte z minulého obdobia. Poukázal však na to, že jedna vec je politická zodpovednosť a druhá, či má celý príbeh končiť len odchodom ministra. Pripustil, že minister nenesie až tak osobnú zodpovednosť. Od Pašku žiadal, aby povedali, kto je zodpovedný za celú kauzu. Paška uviedol, že okamžite vyvodili dôsledky a celý projekt sa zastavil. Vláda sľúbila, že čokoľvek netransparentné, by bolo hneď riešené. Na otázku Hrušovského, či zverejnia celý postup, Paška odpovedal stručným - "samozrejme". O mene nového ministra predseda parlamentu špekulovať nechcel, ale povedal, že rezort obrany je rezortom Smeru a na jeho čele budú ich ľudia.
Autor: ks

Beata
Balogová
