Deviatich Slovákov dnes ocenili in memoriam titulom Spravodlivý medzi národmi za záchranu životov židovským spoluobčanov počas druhej svetovej vojny v bratislavskom Primaciálnom paláci.
Na slávnosti boli prítomní prezident SR Ivan Gašparovič, predseda Národnej rady SR Pavol Paška a premiér Robert Fico, minister vnútra SR Robert Kaliňák, minister spravodlivosti SR Štefan Harabin, primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský, predstavitelia židovskej komunity na Slovensku, gréckokatolícky prešovský eparcha biskup Ján Babjak, zástupcovia diplomatického zboru na Slovensku a ďalší hostia.
Video z odovzdávania ocenení:
Video: Eugen Korda
Významné ocenenie Štátu Izrael a inštitúcie Yad Vashem dostali in memoriam: Imrich Adam zo Sabinova - zachránil rodinu Grossmannovcov, ktorej poskytol úkryt vo svojom dome od konca augusta 1944 do januára 1945.
Gréckokatolícky blahoslavený biskup Pavel Peter Gojdič z Prešova - otvorene protestoval proti deportáciám, žiadal Vatikán o intervenciu u prezidenta Jozefa Tisa, a pokrstením zachránil životy stovkám židovských spoluobčanov.
Jozef a Magdaléna Krivosudskí z Veľkého Bábu - zachránili rodinu Loewenbeinovcom a Friedmanovcom, keď ich ukrývali vo svojom dome od októbra 1944 až do začiatku apríla 1945.
Gregor Poľko z Lietavskej Lúčky - zachránil rodiny Weilovcom a Bergsmannovcom. Vo svojom dome ukryl rodinu Bergsmannovcov a rodine Weilovcov našiel úkryt v ďalšej rodiny v dedine. Neskôr postavil pre Bergsmannovcov bunker v lese.
Ondrej a Elena Rapčanovci z Ortáša-Utekáča - zachránili rodinu Lipschutzovcov, ukrývali ich vo svojom dome.
Viktor a Ema Ruttkayovci zo Žiliny - zachránili rodiny Pickovcov a Weilovcov. Pre Gejzu Picka vybavil pracovné povolenie, ukrýval časť rodiny Pickovcov vo svojom dome a v dedine Čepčín zabezpečil úkryt pre rodinu Weilovcov.
Z rúk izraelského veľvyslanca na Slovensku Zeeva Bokera prevzali medailu a certifikát príbuzní ocenených.
"Patrím ku generácii, ktorá vojnu nezažila. No vždy, keď vidím obrázky obetí nacizmu, nechce sa mi veriť, že také niečo vôbec bolo," povedal predseda NR SR Pavol Paška a dodal, že keď hovoríme o ľuďoch, ktorí zachránili životy, nemali by sme nikdy zabudnúť na slovo ďakujem. Ako uviedol slovenský prezident Ivan Gašparovič, ocenených by sme mali považovať "za pýchu Slovenska".
Mená ocenených Slovákov budú vytesané do Múru cti v Záhrade Spravodlivých v Yad Vashem. Do dnešného dňa dostalo titul Spravodlivý medzi národmi 465 občanov Slovenskej republiky.
Pamätník Yad Vashem bol založený v roku 1953, vtedy ho izraelský parlament poveril dokumentovaním a zachovaním histórie o holokauste.
Návrh na uznanie občana SR ako Spravodlivého medzi národmi môže podať ten, kto má informáciu o nezištnej pomoci pri záchrane židovských spoluobčanov počas holokaustu. Návrh treba adresovať na Yad Vashem, ktorá zhromažďuje svedectvá a historicky zdokumentuje udalosť, informovala TASR izraelská ambasáda. Svedectvo vydáva zachránená osoba.
Autor: ks

Beata
Balogová
