Komárno 27. januára (TASR) Židovská náboženská obec (ŽNO) v Komárne si dnes pripomenula Deň pamiatky obetí holokaustu OSN. V programe spomienkového podujatia v priestoroch Menházu Židovského kultúrneho a spoločenského centra sa uskutočnil aj vzdelávací program, v rámci ktorého priblížili vyše 50 záujemcom podstatu židovstva, základné diela židovského národa a základy hebrejského jazyka.
"Dnes sme odštartovali program MELAMED, čo je nový vzdelávací program v Komárne o židovstve. Považujeme to za dôležité, aby každý, kto chce byť medzi nami, a vzdelávať sa o tom, čo je to židovstvo, židovská história, židovské sviatky, židovské zvyky, tradície, hebrejčina, mal tú možnosť, povedal pre TASR koordinátor Židovskej náboženskej obce v Komárne Tamás Paszternák.
"My si myslíme, že to je jeden z prostriedkov, ktoré môžeme dať ľuďom proti antisemitizmu, a vzdelávať sa o tom, čo je vlastne židovstvo," dodal Paszternák, podľa ktorého bol o podujatie, na ktorom prednášali profesori a poslucháči zo Židovskej univerzity v Budapešti, relatívne živý záujem. Poslucháči prišli okrem Komárna aj z okolitých miest, od Štúrova až po Tekovské Lužany, a aj z Maďarska.
"Stále veríme, že to je jediná možnosť urobiť niečo proti takým veciam, aké sa napríklad stali tu v Komárne, povedal predstaviteľ ŽNO na margo toho, že v piatok neznámi páchatelia namaľovali hákový kríž a číslo 88 na pamätnú tabuľu na stene židovskej synagógy.
"Tu v meste aj v okolí sú rôzne znaky toho, že antisemitizmus a protižidovské prejavy sú čoraz častejšie, konštatoval koordinátor a dodal, že takéto prejavy sa objavujú pravdepodobne preto, lebo páchatelia nemajú dostatok informácií o tom, čo vlastne židovstvo znamená.
V závere podujatia zapálili účastníci sviečky pri pamätníku obetí v komárňanskej synagóge.
V Komárne žilo vyše 2000 židovských občanov, všetkých ich odvliekli, pričom väčšina z nich sa do mesta už nikdy nevrátila. Teraz má židovská komunita asi 65 členov, väčšinou starých ľudí.
V zmysle uznesenia OSN z roku 2004 bol 27. január - deň oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim-Birkenau vyhlásený na celom svete ako Pamätný deň holokaustu.