SME

O výrobu prísad do bionafty rastie záujem

Stámiliónové investície do technológií na spracovanie repkového oleja či iných rastlinných olejov oznámili v poslednom období viaceré firmy.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: REUTERS)

Košice 28. januára (ČTK) - Záujem o investície do výroby prísad do bionafty sa na Slovensku zvyšuje. Stámiliónové investície do technológií na spracovanie repkového oleja či iných rastlinných olejov oznámili v poslednom období viaceré firmy.

Spoločnosť New Diesel plánuje prevádzku v Senici, MBM Mittelstands v Komárne, Biotrend JPS v Buzitke a v hre je aj rozšírenie kapacít v súčasnosti najväčšieho výrobcu metylesteru repkového oleja (mero) Palmy-Tumys. Spolu by mali tieto investície zvýšiť kapacity na výrobu prídavkov do nafty o 200.000 ton za rok.

SkryťVypnúť reklamu

"V súčasnosti reálne vyrába mero iba niekoľko firiem, väčšina investícií je zatiaľ iba na papieri," povedal ČTK Ivan Ivanič zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Okrem bratislavskej Palmy-Tumys, ktorej produkcia kolíše medzi 40.000 až 45.000 tonami mero ročne, vyrába približne 12.000 ton tohto prídavku do nafty spoločnosť BIO-plus Spišská Nová Ves a v najbližšom čase spustí výrobu aj firma Meroco v Leopoldove. Väčšina ostatných firiem, ako napríklad Agrifop Stakčín, vyrába menšie množstvá do 1000 ton mero ročne.

Niektorí investori sa obávajú, že na plánovanú kapacitu výroby nebude na Slovensku dostatok suroviny. O dovoze vylisovaného repkového oleja z Maďarska alebo Ukrajiny uvažuje napríklad Biotrend JPS. Podobne sa pred časom vyjadril aj Ľudovít Pósa, prezident poľnohospodárskej skupiny Belar-Group, ktorá sa podieľa na projekte v Senici. Dovoz časti suroviny na plánovanú výrobu 100.000 ton mero plánujú podľa riaditeľa Dušana Haruštiaka aj v Merocu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Štefana Pepichta z Technického a skúšobného ústavu pôdohospodárskeho v Rovinke majú farmári možnosti, ako zvýšiť osevné plochy plodín určených na biopalivá. "Na Slovensku máme okolo 300.000 hektárov poľnohospodárskej pôdy, ktorá sa nevyužíva na potravinárske účely," uviedol Pepichta. Práve na týchto plochách je podľa neho priestor na pestovanie energetických plodín. Rezervy pri produkcii plodín sú na Slovensku aj podľa predsedu SPPK Ivana Oravca. Relatívne prebytky plodín spôsobil pokles živočíšnej výroby.

V súčasnosti majú farmári osiatych približne 140.000 hektárov repky, ktorá je základnou surovinou pre výrobu prísad do bionafty. Pri priemernej úrode plánujú farmári zožať okolo 300.000 ton. Toto množstvo vystačí približne na 120.000 ton mero. Okrem repky však niektorí spracovatelia lisujú olej aj zo slnečnice alebo sóje.

SkryťVypnúť reklamu

Záujem o výrobu biopalív vzrástol najmä potom, čo ich pridávanie do nafty a benzínov nariadila Európska únia. Bratislavská rafinéria Slovnaft pridáva mero do nafty už od roku 2006. Do roku 2010 by mal podiel ekologických prídavkov v palivách vzrásť na 5,75 percenta.

Choňkovce by mohli mať vlastnú elektráreň na bioplyn

Poľnohospodárske družstvo Choňkovce na východnom Slovensku chce vybudovať vlastnú elektráreň na bioplyn za 75 miliónov korún. Družstvo má hotový projekt a podklady na stavebné konanie, stále však nemá isté financovanie. Časť peňazí chce totiž získať z európskych fondov, povedal ČTK predseda družstva Ján Petro.

"Do prípravy sme už vložili milión korún z vlastných zdrojov a úveru, na celú elektráreň samozrejme nemáme," uviedol Petro. Družstvo chce na projekt získať necelých 40 miliónov korún, zvyšok chce prefinancovať samotný poľnohospodársky podnik.

SkryťVypnúť reklamu

Elektráreň by mala mať výkon necelého 0,5 megawattu, jej prevádzku družstvo zabezpečí vlastnými zamestnancami. Bioplynová elektráreň je podľa Petra ekologická, pre výrobu zužitkuje maštaľný hnoj a kukuričnú siláž.

Podnik ešte čaká na ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré by malo zverejniť výzvy na predkladanie projektov na využitie európskych fondov.

Elektrina z bioplynových elektrární patrí k energiám z obnoviteľných zdrojov. Slovensko by podľa nedávneho rozhodnutia Európskej komisie malo zvýšiť podiel takejto výroby do roku 2020 na 14 percent, teda približne dvojnásobok súčasného stavu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 644
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 122
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 185
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 643
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 200
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 278
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 145
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 777
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu