Bratislava. Budúcnosť Kosova, ktoré sa chystá vyhlásiť nezávislosť od Srbska, je predovšetkým európskou záležitosťou, hoci sa OSN bude o dianie v juhosrbskej provincii zaujímať. Po stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom to dnes novinárom povedal generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Slovenský prezident vyhlásil, že Slovensko sa nebude ponáhľať s uznaním nezávislého Kosova, nebude však ani brániť EÚ v spoločnom postupe.
Video: Pan Ki-mun sa stretol s prezidentom Gašparovičom
"Toto je v podstate európska záležitosť," vyhlásil generálny tajomník OSN. "Preto v priebehu konzultácií so zúčastnenými stranami Európska únia ponesie aj prvotnú zodpovednosť," dodal. Pan Ki-mun chce v najbližšom čase o dianí v provincii diskutovať so zástupcami EÚ, ale aj balkánskymi krajinami. Šéf OSN zopakoval, že vo vhodnom čase podnikne v otázke Kosova vlastné kroky. Bližšie ich však odmietol komentovať. "To vám ešte nemôžem povedať," vyhlásil.
Generálny tajomník OSN sa bližšie nevyjadril ani k plánovanej misii EÚ v Kosove, ktorá by mala v budúcnosti nahradiť misiu OSN s názvom UNMIK. Uviedol len, že tento zámer EÚ zobral na vedomie. Prioritou OSN v Kosove bude ochrana ľudských životov a toho, čo tam jej misia dosiahla, uzavrel.
Kosovský premiér Hashim Thaçi nedávno povedal, že Kosovo vyhlási samostatnosť už čoskoro. Slovensko sa dlhodobo netajilo, že má k nezávislosti Prištiny rezervovaný postoj, čo dnes potvrdil aj prezident. "Chcem ale povedať, že určite Slovenská republika nepôjde tvrdohlavo a jednoznačne proti názoru kolektívu Európskej únie alebo Organizácie spojených národov," dodal. Srbsko nezávislosť Kosova ostro odmieta a hrozí odvetnými opatreniami krajinám, ktoré by samostatnosť kosovských Albáncov uznali.
Generálny tajomník OSN navštívil Slovensko necelý mesiac po tom, čo krajina ukončila svoje pôsobenie v pozícii nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN. So slovenskými politikmi diskutoval aj o slovenskej iniciatíve na takzvanú reformu bezpečnostného sektora, ktorú Bratislava presadzovala najmä počas svojho predsedníctva vo februári minulého roku. Reforma sa týka krajín postihnutých ozbrojenými konfliktmi, spôsobu demobilizácie znepriatelených bojujúcich strán a vybudovania armády, polície či ďalších inštitúcií v duchu demokratických zásad.
Fico: Slovensko chce byť regionálnym centrom OSN
Premiér Robert Fico podporil úsilie generálneho tajomníka OSN zefektívniť a pozdvihnúť úlohu OSN vo svete. Na stretnutí s Pan Ki-munom zdôraznil, že Slovensko bude venovať pozornosť reforme bezpečnostného sektora, ktorú iniciovalo ako člen Bezpečnostnej rady. Má tiež záujem stať sa regionálnym centrom OSN a pokračovať vo všestrannej spolupráci, napríklad aj účasťou expertov v štruktúrach OSN a jej misiách.
Generálny tajomník ocenil dvojročné pôsobenie Slovenska v BR OSN a ocenil aktivity SR v OSN. Informoval, že mimoriadnu pozornosť bude OSN venovať situácii na Balkáne, najmä v súvislosti s očakávaným vyhlásením nezávislosti Kosova, a tiež na africkom kontinente pri vytváraní funkčnej mierovej misie OSN a Africkej únie v sudánskom Darfúre. Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády SR.
Návšteva Pan Ki-muna v SR je jeho prvou vo funkcii generálneho tajomníka OSN. Slovensko navštívil už v apríli 2006 ako minister zahraničných vecí a obchodu Kórejskej republiky a kandidát na post generálneho tajomníka OSN. SR ho vo voľbách na jeseň 2006 podporila. Do Bratislavy prišiel v nedeľu zo Slovinska, dnes odcestuje do Afriky. Tento týždeň bude v etiópskej Addis Abebe schôdzka krajín Africkej únie.
Pavol Paška hovoril s Pan Ki-Munom o riešení statusu Kosova
Otázke riešenia statusu Kosova venovali najväčší priestor na stretnutí predseda Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Pavol Paška a generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) Pan Ki-mun. TASR informoval hovorca predsedu NR SR Jozef Plško.
Obaja sa zhodli, že riešenie vzniknutej situácie je veľmi zložité. Pan Ki-mun uviedol, že je znepokojený nedostatočnou schopnosťou svetového spoločenstva dospieť ku kompromisu v tejto otázke. Súčasne ubezpečil, že rokuje a bude rokovať s ďalšími lídrami najmä z Európskej únie a regiónu.
Predseda NR SR Pavol Paška uviedol, že Balkán vždy patril medzi bezprostredné zahraničnopolitické záujmy Slovenskej republiky. Dodal, že Slovensko a krajiny Balkánu majú spoločné časti histórie a kultúrne tradície, naše národy sú si veľmi blízke. "Viacerí slovenskí diplomati sa ako zástupcovia medzinárodných organizácií, aj ako zástupcovia Európskej únie veľmi úspešne podieľali a podieľajú na nachádzaní konečných riešení závažných otázok vývoja tohto regiónu," uviedol Paška.
Partneri tiež hovorili o veľmi dobrej úrovni spolupráce Slovenskej republiky a OSN. Generálny tajomník OSN ocenil pôsobenie Slovenska v rámci Bezpečnostnej rady OSN. Paška uviedol, že pôsobenie SR v Bezpečnostnej rade OSN bolo pre Slovensko veľkou možnosťou aktívne prispieť k riešeniu zložitých medzinárodných problémov a krízových situácií vo svete.
Na prijatí sa v delegácii vedenej predsedom NR SR Pavlom Paškom zúčastnili aj podpredsedníčka NR SR Anna Belousovová, podpredseda NR SR Viliam Veteška a podpredseda NR SR Milan Hort.
Autor: Video: Silvia Pňačková

Beata
Balogová
