SME

Pan Ki-mun: Kosovo je najmä európska záležitosť

Slovenský prezident po stretnutí s generálnym tajomníkom OSN vyhlásil, že Slovensko sa nebude ponáhľať s uznaním nezávislého Kosova, nebude však ani brániť EÚ v spoločnom postupe.

Bratislava. Budúcnosť Kosova, ktoré sa chystá vyhlásiť nezávislosť od Srbska, je predovšetkým európskou záležitosťou, hoci sa OSN bude o dianie v juhosrbskej provincii zaujímať. Po stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom to dnes novinárom povedal generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Slovenský prezident vyhlásil, že Slovensko sa nebude ponáhľať s uznaním nezávislého Kosova, nebude však ani brániť EÚ v spoločnom postupe.

Video: Pan Ki-mun sa stretol s prezidentom Gašparovičom

SkryťVypnúť reklamu

"Toto je v podstate európska záležitosť," vyhlásil generálny tajomník OSN. "Preto v priebehu konzultácií so zúčastnenými stranami Európska únia ponesie aj prvotnú zodpovednosť," dodal. Pan Ki-mun chce v najbližšom čase o dianí v provincii diskutovať so zástupcami EÚ, ale aj balkánskymi krajinami. Šéf OSN zopakoval, že vo vhodnom čase podnikne v otázke Kosova vlastné kroky. Bližšie ich však odmietol komentovať. "To vám ešte nemôžem povedať," vyhlásil.

Generálny tajomník OSN sa bližšie nevyjadril ani k plánovanej misii EÚ v Kosove, ktorá by mala v budúcnosti nahradiť misiu OSN s názvom UNMIK. Uviedol len, že tento zámer EÚ zobral na vedomie. Prioritou OSN v Kosove bude ochrana ľudských životov a toho, čo tam jej misia dosiahla, uzavrel.

SkryťVypnúť reklamu

Kosovský premiér Hashim Thaçi nedávno povedal, že Kosovo vyhlási samostatnosť už čoskoro. Slovensko sa dlhodobo netajilo, že má k nezávislosti Prištiny rezervovaný postoj, čo dnes potvrdil aj prezident. "Chcem ale povedať, že určite Slovenská republika nepôjde tvrdohlavo a jednoznačne proti názoru kolektívu Európskej únie alebo Organizácie spojených národov," dodal. Srbsko nezávislosť Kosova ostro odmieta a hrozí odvetnými opatreniami krajinám, ktoré by samostatnosť kosovských Albáncov uznali.

Generálny tajomník OSN navštívil Slovensko necelý mesiac po tom, čo krajina ukončila svoje pôsobenie v pozícii nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN. So slovenskými politikmi diskutoval aj o slovenskej iniciatíve na takzvanú reformu bezpečnostného sektora, ktorú Bratislava presadzovala najmä počas svojho predsedníctva vo februári minulého roku. Reforma sa týka krajín postihnutých ozbrojenými konfliktmi, spôsobu demobilizácie znepriatelených bojujúcich strán a vybudovania armády, polície či ďalších inštitúcií v duchu demokratických zásad.

SkryťVypnúť reklamu

Fico: Slovensko chce byť regionálnym centrom OSN

Premiér Robert Fico podporil úsilie generálneho tajomníka OSN zefektívniť a pozdvihnúť úlohu OSN vo svete. Na stretnutí s Pan Ki-munom zdôraznil, že Slovensko bude venovať pozornosť reforme bezpečnostného sektora, ktorú iniciovalo ako člen Bezpečnostnej rady. Má tiež záujem stať sa regionálnym centrom OSN a pokračovať vo všestrannej spolupráci, napríklad aj účasťou expertov v štruktúrach OSN a jej misiách.

Generálny tajomník ocenil dvojročné pôsobenie Slovenska v BR OSN a ocenil aktivity SR v OSN. Informoval, že mimoriadnu pozornosť bude OSN venovať situácii na Balkáne, najmä v súvislosti s očakávaným vyhlásením nezávislosti Kosova, a tiež na africkom kontinente pri vytváraní funkčnej mierovej misie OSN a Africkej únie v sudánskom Darfúre. Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády SR.

SkryťVypnúť reklamu

Návšteva Pan Ki-muna v SR je jeho prvou vo funkcii generálneho tajomníka OSN. Slovensko navštívil už v apríli 2006 ako minister zahraničných vecí a obchodu Kórejskej republiky a kandidát na post generálneho tajomníka OSN. SR ho vo voľbách na jeseň 2006 podporila. Do Bratislavy prišiel v nedeľu zo Slovinska, dnes odcestuje do Afriky. Tento týždeň bude v etiópskej Addis Abebe schôdzka krajín Africkej únie.

Pavol Paška hovoril s Pan Ki-Munom o riešení statusu Kosova

Otázke riešenia statusu Kosova venovali najväčší priestor na stretnutí predseda Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Pavol Paška a generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) Pan Ki-mun. TASR informoval hovorca predsedu NR SR Jozef Plško.

Obaja sa zhodli, že riešenie vzniknutej situácie je veľmi zložité. Pan Ki-mun uviedol, že je znepokojený nedostatočnou schopnosťou svetového spoločenstva dospieť ku kompromisu v tejto otázke. Súčasne ubezpečil, že rokuje a bude rokovať s ďalšími lídrami najmä z Európskej únie a regiónu.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda NR SR Pavol Paška uviedol, že Balkán vždy patril medzi bezprostredné zahraničnopolitické záujmy Slovenskej republiky. Dodal, že Slovensko a krajiny Balkánu majú spoločné časti histórie a kultúrne tradície, naše národy sú si veľmi blízke. "Viacerí slovenskí diplomati sa ako zástupcovia medzinárodných organizácií, aj ako zástupcovia Európskej únie veľmi úspešne podieľali a podieľajú na nachádzaní konečných riešení závažných otázok vývoja tohto regiónu," uviedol Paška.

Partneri tiež hovorili o veľmi dobrej úrovni spolupráce Slovenskej republiky a OSN. Generálny tajomník OSN ocenil pôsobenie Slovenska v rámci Bezpečnostnej rady OSN. Paška uviedol, že pôsobenie SR v Bezpečnostnej rade OSN bolo pre Slovensko veľkou možnosťou aktívne prispieť k riešeniu zložitých medzinárodných problémov a krízových situácií vo svete.

SkryťVypnúť reklamu

Na prijatí sa v delegácii vedenej predsedom NR SR Pavlom Paškom zúčastnili aj podpredsedníčka NR SR Anna Belousovová, podpredseda NR SR Viliam Veteška a podpredseda NR SR Milan Hort.

Autor: Video: Silvia Pňačková

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 982
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 831
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 160
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 430
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 095
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 631
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 230
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 835
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu