BRATISLAVA. Minister školstva Ján Mikolaj sa pri príprave reformy školstva obklopuje kváziodborníkmi z Matice slovenskej, ktorí môžu predstavovať istú politickú ideológiu, myslí si poslanec za SMK a bývalý šéf rezortu László Szigeti. "Mám taký pocit, že Matica slovenská je možno pravou rukou pána ministra Mikolaja," povedal na dnešnej tlačovej besede Szigeti. Podľa neho Slovensko má dosť odborníkov, ktorí by sa mohli zaoberať zmenami v školstve.
Na tvorbe štátnych vzdelávacích programov pracujú jednotlivé predmetové komisie. Podľa medializovaných informácií v komisiách pre slovenčinu, vlastivedu a dejepis sú zástupcovia z Matice slovenskej. Szigeti sa obáva, že do štátnych programov sa takto môže presadiť línia jednej politickej strany, jednej ideológie. Nepáči sa mu to, pretože práve štátne programy zadefinujú, čo sa budú deti učiť najbližších 20 až 25 rokov. "Smeruje to k tomu, aby sme sa vrátili k jednotnému školstvu," odhaduje Szigeti.
Ministerstvu školstva vyčíta, že tají zoznam členov predmetových komisií. Domnieva sa, že rezort robí tajnosti, aby neboli známi zodpovední ľudia, ktorí by niesli kritiku. Takýto postup ministerstva považuje za dehonestáciu obsahovej reformy školstva. Podľa neho reformu je potrebné robiť transparentným spôsobom, ale ministerstvo má opačný názor. "Snaží sa, aby všetko bolo zatajené," dodáva Szigeti.
Mikolaj chce podľa Szigetiho posilňovať národnú hrdosť žiakov aj prostredníctvom zmien v týždennej hodinovej dotácii na výučbu slovenčiny. Na prvom stupni základných škôl chce podľa Szigetiho minister presadiť, aby v slovenských školách nebolo deväť, ale sedem hodín slovenčiny. Na školách národnostných menšín by to malo byť namiesto ôsmich hodín šesť. Szigeti tvrdí, že Mikolaj chce obetovať dve hodiny dotácie, aby sa znížil počet hodín výučby materinského jazyka národnostných menšín, keďže ten závisí od dotácie na slovenčinu. "Máme podozrenie, že takýmto poklesom, žonglovaním čísel, jednoducho na národnostných školách vyučovanie štátneho jazyka môže ísť na úkor vyučovania materinského jazyka a ostatných predmetov," upozorňuje Szigeti.
SMK sa podľa neho obáva, že takáto zmena v počte hodín neprinesie nič nové a bude znamenať krok späť. Szigeti kritizuje Mikolaja s tým, že na prvom stupni základných škôl by sa malo posilňovať čítanie, písanie a počítanie, aby sa žiaci zlepšili v kľúčových kompetenciách. Nedostatky u žiakov sa prejavili aj v medzinárodnom testovaní PISA, konštatoval Szigeti.
Szigeti sa ďalej obáva, že pri Monitore 9, ktorý budú deviataci písať 6. februára, sa zrejme porušia pedagogické zásady. Podľa neho na národnostných školách sú učebné osnovy slovenčiny odlišné od slovenských škôl. Szigeti si myslí, že testy budú vychádzať z obsahu učiva na slovenských školách, čo bude v rozpore so zásadami, že žiaka môžem skúšať len z toho, čo ho naučím.
Mikolaj: Na reforme pracuje jeden matičiar
Minister školstva Ján Mikolaj zo SNS tvrdí, že na obsahovej reforme školstva pracuje 250 odborníkov. Matica slovenská má dve miesta, z toho jedno je neobsadené, konštatoval dnes pred novinármi šéf rezortu. Odmietol tak kritiku poslanca za SMK Lászlóa Szigetiho, ktorý ho kritizoval, že pri príprave reformy sa obklopuje kváziodborníkmi z Matice slovenskej. Podľa Mikolaja 19 odborníkov pochádza zo škôl s vyučovacím jazykom maďarským. Minister povedal, že každý, kto sa chce podieľať na zmenách, môže sa prihlásiť.
Členom Kurikulárnej rady, výkonného orgánu, ktorý má koordinovať školskú reformu, má byť aj šéf Matice slovenskej Jozef Markuš. "Myslím, že nie," odpovedal minister na otázku, či Markuš je členom rady. Ide o tím odborníkov, ku ktorým by mal mať minister najbližšie pri prípravách reformy. Rada začala fungovať v apríli minulého roka, v súčasnosti by ju malo tvoriť 12 ľudí.
Mikolaj nesúhlasí ani s tým, že ministerstvo tají zoznam členov predmetových komisií, ktorí vypracovávajú štátny vzdelávací program. Ten zadefinuje tzv. štátne minimum, učivo, ktoré budú musieť povinne odučiť všetky školy. Zvyšok učebných osnov si dotvoria jednotlivé školy v školských programoch. "Nie je to pravda, predmetové komisie sú zavesené na internete veľmi dlhý čas," uviedol Mikolaj. Podľa neho absolútna väčšina ľudí zostala v predmetových komisiách už z predchádzajúceho obdobia, keď ešte nebol vo funkcii ministra.