BRATISLAVA 28. januára (SITA) - Výška škôd, ktorú spôsobili požiare vlani, dosiahla rekordnú hranicu - 1,4 miliardy korún. Na dnešnej tlačovej besede venovanej bilancii práce hasičov za rok 2007 to povedal prezident Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Jozef Paluš. "Takú výšku škôd spôsobenú požiarmi ešte v našich štatistikách nemáme, dodal Paluš. Podľa prezidenta hasičského zboru sa doteraz táto čiastka pohybovala pod jednou miliardou alebo tesne nad hranicou, no nárast o 400-miliónov je skutočný rekord, povedal Paluš.
Zvýšil sa aj celkový počet výjazdov hasičov, a to hlavne k požiarom. V porovnaní s rokom 2006, keď mali hasiči vyše 10 000 výjazdov, sa počet ich zásahov v minulom roku zvýšil o viac ako 4000. Tento nárast zdôvodňuje Paluš počasím aj nedisciplinovanosťou občanov, ktorí aj napriek výstrahám každoročne vypaľujú suchu trávu.
Podľa štatistík z minulého roku najviac práce s požiarmi mali hasiči v Bratislave - 1 363 výjazdov, potom nasledovali Košice s 1 195 zásahmi. Najmenej práce mali hasiči v Skalici, k požiarom ich privolali 84-krát. "Okrem likvidácie požiarov sme museli zasahovať aj pri dopravných a ekologických nehodách," povedal viceprezident HaZZ Ján Prosňák. V tomto smere mali najviac práce v Košiciach, kde absolvovali až 810 takýchto výjazdov, z toho bolo 209 k dopravným nehodám. Najmenej zásahov pri dopravných a ekologických nehodách evidovali v Partizánskom - 114, z toho 57 k dopravným nehodám. Najvyšší počet výjazdov bez taktických a previerkových cvičení mali hasiči v Prešovskom kraji - 5 647 a najmenej v Trnavskom kraji - 2 621, dodal Prosňák.
"Musíme však prehodnotiť aj našu preventívnu činnosť. Doteraz sme ju venovali iba technickej prevencii. Budeme sa musieť zamerať aj na výchovnú činnosť, aby sme ovplyvnili vedomie a konanie našich spoluobčanov," povedal Paluš. S preventívnou výchovnou činnosťou chcú začať hasiči od malých detí. Viceprezident hasičského zboru Jozef Prosňák informoval o preventívnych projektoch. Jedným z nich je projekt "Buď múdrejší ako oheň" a druhý projekt realizujú v spolupráci s ministerstvom pôdohospodárstva. "Buď múdrejší ako oheň" bol realizovaný v školách v Prešovskom a Košickom kraji. Hasiči chcú požiadať aj o grant, aby projekt rozšírili na celé Slovensko. Druhý projekt v spolupráci s ministerstvom pôdohospodárstva je zameraný na prevenciu proti požiarom v lesnom hospodárstve. Oba projekty by mali byť uskutočnené formou letákov, propagačných materiálov a prednášok v spolupráci s okresnými a regionálnymi zložkami HaZZ, dodal Prosňák.
K prevencii a výchove sa vyjadril aj predseda Dobrovoľného Hasičského zboru na Slovensku Jan Parčiš. "Začínať s osvetou na základných školách je už dosť neskoro, deti už majú iné záujmy. Preto by sme chceli začať s deťmi v materských školách," povedal Parčiš. Dobrovoľníci v súčasnosti evidujú okolo 10 000 detí, ktoré sú združené v krúžkoch mladých hasičov, dodal Parčiš. Počet detí v týchto krúžkov klesá, čo predseda dobrovoľných hasičov pripisuje aj demografickej krivke. Táto práca s deťmi sa však osvedčila a preto v nej chcú pokračovať.
Prosňák sa vyjadril aj k zákonníku práce, ku ktorému sa nedávno kriticky vyjadrili košickí hasiči. Hovorca Hasičského a záchranného zboru Košice Ján Barilla povedal, že ak by mali postupovať podľa Zákonníka práce, museli by zvýšiť nielen odmenu za pohotovosť, ale zaviesť namiesto trojzmennej až päťzmennú prevádzku na staniciach. To by viedlo k zvýšenému počtu hasičov v kraji oproti súčasnému stavu až o 240. Náklady na mzdy, by vzrástli o niekoľko desiatok až sto miliónov korún, povedal Barilla. Podľa Prosňáka sa v tejto oblasti Zákonník práce na príslušníkov HaZZ nevzťahuje, pretože služobný čas hasičov je upravený osobitným predpisom, no nevylučuje, že by mohli nastať problémy aj tu, ak by prišlo k zmene zákona, dodal Prosňák