Bratislava 28. januára (TASR) - Významní slovenskí vedci, dlhoroční vedeckí pracovníci Slovenskej akadémie vied (SAV) Anton Janitor a Ján Knopp získali Medaily SAV za podporu vedy. Ocenenia im na pôde Úradu SAV v Bratislave v uplynulých dňoch odovzdal predseda akadémie profesor Štefan Luby.
Ing. Anton Janitor PhD., (1937) je popredný vedecký pracovník v oblasti fytopatológie a mykológie, v SAV pracuje od roku 1960. Pôsobil vo viacerých ústavoch akadémie - botanickom, biologickom, v Ústave experimentálnej biológie a ekológie, Ústave experimentálnej fytopatológie a entomológie, v ktorom bol v rokoch 1998-2002 riaditeľom. Od roku 2003 pracuje v Ústave krajinnej ekológie SAV v Bratislave. Svoju výskumnú činnosť orientoval hlavne na fytopatologickú mykológiu, patologickú fyziológiu, biológiu, fyziológiu a ekológiu hubových parazitov v ochrane kultúrnych rastlín. Dlhodobo pôsobil na popredných univerzitách a výskumných ústavoch v Kanade, Francúzsku, Kórei, na Kube, v Rusku a Poľsku, kde sa zapojil do výskumu hubových ochorení obilnín, ovocných drevín a cukrovej trstiny. Významnou mierou sa podieľal na rozvoji vedeckej aj praktickej mykológie na Slovensku, zaslúžil sa o založenie Mykologickej spoločnosti pri SAV. Jeho výsledky v oblasti usýchania a odumierania ovocných drevín sa úspešne využili v ovocinárskej praxi a prispeli k celkovému ozdraveniu ovocných sadov v pestovateľských oblastiach marhúľ a broskýň na Slovensku. Získané vedecké poznatky publikoval vo vyše 180 pôvodných vedeckých a odborných publikáciách doma i v zahraničí, je autorom dvoch monografií a štyroch kapitol v odborných knihách. Prispel k propagácii svojho vedného odboru a celej SAV viac ako 200 príspevkami v tlači, rozhlase a televízii.
Ing. Ján Knopp DrSc. (1937) od ukončenia vysokoškolského štúdia v roku 1960 až do odchodu do dôchodku v roku 2006 pracoval v Ústave experimentálnej endokrinológie SAV v Bratislave. Začínal v tíme zaoberajúcom sa stanovením jódu a jeho zlúčenín v biologickom materiáli v rámci riešenia problému endemickej strumy na Slovensku a v tejto oblasti dosiahol prvý výrazný medzinárodný ohlas. Výsledky tejto precíznej metódy vzbudili záujem zahraničných partnerov vrátane Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu a prevzali ju viaceré zahraničné pracoviská. Počas študijného pobytu v USA v rokoch 1968-1970 získal originálne výsledky objasňujúce kaskádové reakcie pri akumulácii jódu a tvorbe hormónov v štítnej žľaze. Bol navrhnutý na Van Meter Prize, cenu Americkej tyreoidálnej spoločnosti. V roku 1985 obhájil v Prahe ako jeden z prvých doktorskú prácu v oblasti molekulovej biológie. V tom istom roku dostal pozvanie na pozíciu research profesora na Lekárskej fakulte univerzity v Marseille. Počas pobytu v Marseille pracoval na primárnej kultúre tukových buniek a prispel k objasneniu funkcie účinku hormónov štítnej žľazy na molekulovej úrovni. Jeho vedecká činnosť je zahrnutá v 213 pôvodných vedeckých prácach publikovaných prevažne v zahraničných periodikách. Knopp sa významne podieľal na činnosti SAV aj v oblasti vedecko-organizačnej, bol napríklad predsedom Grantovej agentúry, predsedom Komisie pre obhajoby kandidátskych a dizertačných prác a členom Komisie pre obhajoby doktorských dizertačných prác, bol viacročným členom Predsedníctva SAV, Rady slovenských vedeckých spoločností pri SAV a pod.