Bratislava 28. januára (TASR) - Spomalením, prípadne úplným zastavením ratifikačného procesu Lisabonskej zmluvy by Slovensko vyslalo do Európskej únie negatívny signál, keďže SR už svoju podporu tejto zmluve vyjadrila vo forme podpory Ústavnej zmluvy. Tá bola jasne vyjadrená väčšinou vtedajších koaličných strán.
Štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí (MZV) Diana Štrofová tak reagovala na dnešné rozhodnutie opozičných strán nerokovať o novej európskej zmluve v parlamente dovtedy, kým sa nenájde dohoda s koalíciou na demokratickejšej podobe tlačového zákona. "Keďže súčasná Lisabonská zmluva stojí na pevných základoch Ústavnej zmluvy, vnímam zmenu názoru terajších opozičných strán aj vzhľadom na podmieňovanie ochoty ju podporiť výmenou za stiahnutie návrhu tlačového zákona za zištný politický krok, ktorý je v rozpore s hodnotami, ktoré súčasné opozičné strany deklarujú za vlastné," povedala pre TASR.
Poznamenala, že Lisabonská zmluva je konsenzom všetkých členských štátov EÚ a pokračovaním procesu, ktorý sa začal snahou o prijatie Ústavnej zmluvy ešte v roku 2000. "Na rozdiel od niekoľkých európskych štátov SR vyjadrila súhlas aj so znením Ústavnej zmluvy, a preto je prirodzené, že vyjadruje svoju podporu aj zneniu Lisabonskej zmluvy," podčiarkla Štrofová s tým, že nová európska zmluva získala podporu širokého politického spektra, ako aj veľkej časti verejnosti.
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda na tlačovej konferencii vyhlásil, že jeho strana nemá v úmysle prekaziť prijatie Lisabonskej zmluvy, pričom ako poznamenal, sa k nej môžu kedykoľvek vrátiť. Proti jej ratifikácii nie je ani SMK, naopak, KDH je rozhodnuté zmluvu v Národnej rade nepodporiť ani v prípade, že by sa opozícia napokon do rozpravy o zmluve zapojila.