PREŠOV 28. januára (SITA) – Pracovný pomer so Železničnou spoločnosťou Cargo Slovakia a.s. sa končí posledný januárový deň pre 37 zamestnancov rušňového depa v Prešove. Je to dôsledok rozhodnutia vlády, ktorá z racionalizačných dôvodov zrušila pracovisko rušňového depa v Prešove. Zákazky na opravy a údržbu vlakov budú presunuté na pracoviská v Humennom a Košiciach. Prešovskí železničiari dostali ponuku prejsť do depa na novom pracovisku, ale podľa odborového predáka Mariána Nalepu išlo viac-menej o marketingový ťah a v skutočnosti sa s väčšinou z nich nerátalo. Nadbytoční železničiari pristúpili na ukončenie pracovného pomeru dohodou. O prácu prišlo 27 ľudí z opravárenskej dielne, ďalší pracovali ako posunovači a na úseku správy majetku. Podľa Nalepu sedem zamestnancov súhlasilo s presunutím do Humenného a 22 do Košíc. Dochádzka do Humenného po železnici je však náročná na čas, niektorí zamestnanci budú vstávať ráno o tretej a prídu
domov večer o ôsmej, uviedol Nalepa. „Medzi prepustenými je veľa chlapov, ktorí odrobili v depe 25 aj 30 rokov. Dnes majú okolo päťdesiatky a robotu doma nenájdu. V ich veku začínať niekde v zahraničí nie je sranda. Sú zrelí na úrad práce,“ skonštatoval Nalepa. V prešovskom depe pracovalo 220 zamestnancov, väčšinu tvoria rušňovodiči, ktorí o prácu neprišli.
Odborári dnes zvolali do jedálne členskú schôdzu Základnej organizácie odborového združenia železničiarov pri rušňovom depe Prešov, aby sa s odchádzajúcimi kolegami rozlúčili. Nikto ju nenazval ináč ako kar. „Neprišli sa s nimi rozlúčiť z vedenia, neprišli sa im poďakovať, urobili sme to aspoň my. Treba sa nám tiež dohodnúť, ako bude fungovať naša odbočka, keď sa rozídeme do Humenného a Košíc,“ uviedol Nalepa. Osobne pracuje v stredisku správy majetku a prijal ponuku do Košíc. Podľa jeho vyjadrenia neistý osud má aj šesť kuričov, ktorí ostávajú v Prešove do apríla, čo bude s nimi po skončení vykurovacieho obdobia zatiaľ nie je známe.
V prešovskom depe boli v októbri minulého roka na poslaneckom prieskume poslanci NR SR, ktorí nesúhlasili s posilnením humenského depa na úkor Prešova. Štefan Kužma vtedy povedal, že ide o necitlivý zásah a jasný dôsledok Ficovej politiky namierenej proti východu. Už o pár dní pri slávnostnom odovzdávaní zrekonštruovaného nástupišťa železničnej stanice v Prešove hovoril minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ľubomír Vážny o rušení prešovského depa ako o hotovej veci. Ako dôvod uviedol vysoké prevádzkové náklady. Vtedy vyhlásil, že rušiť sa nebude iba prešovské depo, ale tento osud čaká aj ďalšie depá na Slovensku. Nekonkretizoval však, o ktoré konkrétne pôjde.
Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s. je spoločnosť zaoberajúca sa nákladnou prepravou. Vznikla 1. januára 2005 rozdelením Železničnej spoločnosti, a.s. na Železničnú spoločnosť Slovensko, a.s. a Železničnú spoločnosť Cargo Slovakia, a.s. Zakladateľom a stopercentným vlastníkom akcií je Slovenská republika. Práva štátu ako akcionára vykonáva Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR.