BRATISLAVA. Rozhodnutie opozície o nerokovaní o novej európskej zmluve v parlamente dovtedy, kým sa nenájde dohoda s koalíciou na demokratickejšej podobe tlačového zákona, považuje premiér Robert Fico za prízemné vydieranie, ktorému vláda SR nikdy nepodľahne a ani neustúpi.
Ako povedal na dnešnej tlačovej konferencii, ratifikácia európskej reformnej zmluvy je mimoriadne dôležitý historický akt Národnej rady SR, ktorým sa Slovensko prihlási k európskym hodnotám a tradíciám. "Len chorá politická myseľ môže prísť s nápadom vydierať a používať ako nástroj vydierania práve ratifikáciu, na ktorú čaká celá Európa dlhé roky," poznamenal predseda vlády.
VIDEO: Fico a Paška útočia na opozíciu
VIDEO: Silvia Pňačková
Vyhlásil, že opozícia sa rozhodla vziať ako rukojemníkov celé Slovensko. "Vládna koalícia nemôže pripustiť a ani nepripustí, aby potápajúci sa opoziční politici stiahli pod hladinu celé Slovensko a uškodili mu v katastrofálnych rozmeroch," podčiarkol. Dnešné rozhodnutie opozičných strán považuje za potvrdenie skutočnosti, že opozícia je demoralizovaná a bez tém, pričom je pripravená obetovať aj budúcnosť SR v EÚ.
"Vláda nevidí ani pri najväčšej fantázii žiadny dôvod spájať ratifikáciu európskej reformnej zmluvy s návrhom tlačového zákona," reagoval. Vyslovil presvedčenie, že práve tento návrh garantuje pluralitu názorov a objektívnosť uverejňovaných informácií.
Premiér zdôraznil, že vládna koalícia trvá na rokovaní parlamentu podľa navrhnutého programu. Potvrdil, že o ratifikácii Lisabonskej zmluvy budú koaliční poslanci hlasovať bez ohľadu na to, či sa opoziční zákonodarcovi na ňom zúčastnia, alebo nie. "Ak zajtra nebude ratifikovaná európska reformná zmluva len preto, že sa opoziční poslanci rozhodli pre takéto vydieranie, celá vina z izolácie bude len a len na súčasnej opozícii," vyhlásil Fico.
Predseda parlamentu Pavol Paška v tomto kontexte uviedol, že OBSE, ktorá prostredníctvom Miklósa Harasztiho formulovala výhrady k tlačovému zákonu, je len jednou z európskych organizácií. "Nemám iné posolstvá ani z Rady Európy, ani od našich kolegov v Európskom parlamente," skonštatoval s dodatkom, že často je v podobných prípadoch na vine zlá informovanosť. Premiér vidí v krokoch Harasztiho "veľa politiky", ale je pripravený o zákone rokovať.
Paška dôraznil fakt, že Lisabonská zmluva je dodatkom k zmluve o vstupe do Európskej únie. "Ak za ňu nezahlasujú, popierajú podstatu vstupu. Kto nehlasuje, hovorí, že nechce byť členom EÚ," vyhlásil Paška. Opozícii tiež odkázal, že musí postupovať v súlade s platnými zákonmi a nie je na jeho svojvôli rozhodnúť, o čom sa bude rokovať. "Ak by som opozícii aj veľmi chcel vyhovieť, nemám na to mandát," vysvetlil.
Šéf zákonodarného zboru zároveň prízvukoval fakt, že opozícia ide proti mienke 70 percent obyvateľov SR, ktorí podporujú európske témy. Upozornil aj na riziká, ktoré pre Slovensko z postoja opozície vyplývajú. Jedným z nich má byť opätovné obmedzenie slobody pohybu. "Nech si idú vďaka Mikulášovi Dzurindovi, Pavlovi Hrušovskému a Pálovi Csákymu hneď vybavovať ešte dvoje pasov. Všetci tí mladí, ktorí idú z Košíc až do Lisabonu bez dokladov, nech sa idú poďakovať týmto pánom," povedal.
Premiér zdôraznil, že vládna koalícia trvá na rokovaní parlamentu podľa navrhnutého programu. Potvrdil, že o ratifikácii Lisabonskej zmluvy budú koaliční poslanci hlasovať bez ohľadu na to, či sa opoziční zákonodarcovia na ňom zúčastnia, alebo nie. "Ak zajtra nebude ratifikovaná európska reformná zmluva len preto, že sa opoziční poslanci rozhodli pre takéto vydieranie, celá vina z izolácie bude len a len na súčasnej opozícii," vyhlásil Fico.
Pozoruhodný je podľa Fica fakt, že ak opozícia svoj scenár zrealizuje, Slovensko sa prvý raz ocitne v izolácii vinou opozície. Ako dodal, súčasné vládne strany v opozícii vždy podporili európske projekty, okrem iných vyzvali občanov na kladné hlasovanie o pristúpení do EÚ v ľudovom hlasovaní.
KDH: Na prijatie Lisabonskej zmluvy máme 11 mesiacov
KDH sa zásadne ohradzuje voči hrubej až grobianskej reakcii predsedu vlády Roberta Fica a predsedu parlamentu Pavla Pašku na požiadavku opozičných strán nerokovať na januárovej schôdzi NR SR o Lisabonskej zmluve a vládnom návrhu „tlačového zákona“. Uvádza sa v stanovisku KDH, ktoré agentúre SITA poskytla podpredsedníčka strany Mária Sabolová.
Podľa nich nie opozícia, ale premiér Fico robí z občanov Slovenska rukojemníkov, pretože im bráni oboznámiť sa aj s rizikami, ktoré prináša táto medzinárodná zmluva a odoberá národným štátom časť suverenity. Ako uviedla Sabolová, premiér zavádza aj emotívne, keď vyhlasuje, že ak zmluva nebude schválená ihneď zajtra, je ohrozené postavenie Slovenska.
Pravdou podľa KDH je, že čas a priestor na rokovanie o Lisabonskej reformnej zmluve je ešte celých 11 mesiacov. Podpredsedníčka kresťanských demokratom si myslí, že predseda vlády pochopil, že na prijatie tejto zmluvy nemá dostatok hlasov, ktoré mu doteraz stačili na každé zamietnutie opozičných návrhov. Podľa nej odmieta demokratické diskusie aj dohody.
"A tým len potvrdzuje to, čo tu prezentuje už dlhší čas. Opojenosť mocou," konštatuje na záver Sabolová.