Bratislava 19. apríla (TASR) - Návrhom na vyslanie jednotky Armády SR do mierovej misie Organizácie Spojených národov (OSN) UNFICYP na Cypre sa bude zaoberať vláda SR na svojej dnešnej 152. schôdzi. Generálny tajomník OSN Kofi Annan na základe verbálnej nóty ešte 13. marca akceptoval slovenskú ponuku na pôsobenie v tejto misii a dal jej tak prednosť pred Bulharskom a Rumunskom. Armáda SR má prevziať velenie na východnej časti ostrova v sektore IV a jej hlavnou úlohou bude dohľad a monitorovanie dodržiavania práva a poriadku v zóne separácie. Pod slovenským velením v tomto sektore bude pôsobiť aj prvá strážna rota Armády Maďarskej republiky. Vzhľadom na to, že slovenská armáda v počte do 280 vojakov nahradí rakúsky a slovinský kontingent, prináleží jej postavenie tzv. lead nation - vedúceho národa. Zaradí sa tak k armádam Spojeného kráľovstva a Argentíny, ktoré majú postavenie vedúceho národa v ostatných sektoroch.
Cyperská republika bola oficiálne vyhlásená 16. augusta 1960. Pretrvávajúce napätie medzi turecko-cyperskou a grécko-cyperskou komunitou vyústilo v decembri 1963 do ozbrojených zrážok. Na žiadosť Cyperskej republiky sa začala touto otázkou zaoberať Bezpečnostná rada OSN, ktorá rozhodla o vytvorení mierových síl - United Nations Force in Cyprus (UNFICYP) na ostrove, s mandátom zabrániť obnoveniu bojov a prispieť k návratu do normálneho stavu. V súčasnosti kontroluje rozmiestnenie Cyperskej národnej gardy, tureckých a turecko-cyperských vojsk. Mierová misia vytvorila bezpalebnú líniu, ktorá sa tiahne v dĺžke približne 180 km pozdĺž územia ostrova, a nárazníkové pásmo medzi oblasťami kontrolovanými znepriatelenými stranami. Rovnako udržiava stály dohľad prostredníctvom systému pozorovacích stanovíšť a pozemného a vzdušného prieskumu.
Kabinet prerokuje aj návrh zákona o dani z nehnuteľnosti, ktorý predkladá ministerka financií SR Brigita Schmögnerová. Návrh vychádza z doterajších zásad zdaňovania nehnuteľností, ktoré sa ďalej spresňujú a zdokonaľujú tak, aby sa výrazne zvýšila právomoc obcí pri správe tejto dane, ako aj jej výnos do miestnych rozpočtov obcí. V zákone sa okrem iného navrhujú také zmeny a úpravy, ktoré smerujú k sprehľadneniu a zjednodušeniu zdaňovania nehnuteľností. Navrhuje sa aj racionalizácia pri výkone správy tejto dane, ako aj zjednodušenie pri určení základu dane z pozemkov pri niektorých pozemkoch, kde je základom dane cena. Navrhovaným zákonom sa očakáva zvýšenie príjmov rozpočtov obcí v porovnaní s rokom 1999 približne o 1,6 miliardy Sk, ktoré zohľadňuje aj zníženie sadzby dane za poľnohospodársku pôdu na 0,35 percenta.
Vláda posúdi aj návrh zákona o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, správu o stave procesu privatizácie SPP, š.p. a Správu o dopracovaní koncepcie decentralizácie a modernizácie verejnej správy. Súčasťou jej dnešného programu je i návrh na prijatie úlohy pre urýchlenie privatizácie štátnych podnikov v oblasti elektroenergetiky, štátnych podnikov Vodární a kanalizácií a SPP.