Opoziční kresťanskí demokrati navrhli zmenu v interrupčnom zákone po tom, čo Ústavný súd zamietol ich podanie a potvrdil, že vykonávanie potratov na žiadosť ženy je legálne do 12. týždňa tehotenstva.
Poslanci chceli novelou presadiť, aby lekár musel ženu po žiadosti o umelý potrat poučiť o rizikách zákroku či o možnosti dieťa donosiť a dať ho na adopciu. Tiež by sa mala podľa návrhu zaviesť povinná trojdňová čakacia lehota pred vykonaním zákroku, počas ktorej by mohla žena prehodnotiť svoj zámer.
Mečiar návrh na stiahnutie opozičného dokumentu z rokovania odôvodnil tým, že novelu zákona pripravuje aj ministerstvo zdravotníctva. Ministerstvo novelou tiež chce reagovať na rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý označil za protiústavnú ministerskú vyhlášku, umožňujúcu umelé potraty v prípade genetických porúch plodu až do 24. týždňa tehotenstva. Hovorkyňa ministerstva Silvia Balázsiková nedávno potvrdila, že do novely plánuje úrad premietnuť znenie spornej vyhlášky, čím by sa uzákonil stav pred rozhodnutím Ústavného súdu.
Poslanci na začiatku schôdze odmietli opozičný návrh na stiahnutie predlohy tlačového zákona, ktorá môže podľa bývalých vládnych strán ohroziť slobodu médií. Opozícia práve dohodou o tlačovom zákone podmieňuje podporu takzvanej Lisabonskej zmluvy, ktorá by mala priniesť viaceré zmeny vo fungovaní EÚ. Vládne strany nemajú v parlamente potrebnú trojpätinovú väčšinu na ratifikáciu dokumentu, na odobrenie zmluvy tak potrebujú aj hlasy časti opozície. Lisabonskú zmluvu doteraz podporovali všetky parlamentné strany okrem KDH.
kbp boa