Bratislava 29. januára (TASR) - Parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie dnes odporučil schváliť používanie genetických technológií (GT) na diagnostické a terapeutické účely. Zároveň by sa malo zmenšiť administratívne zaťaženie používateľov GT a geneticky modifikovaných organizmov (GMO) v oblasti administratívneho postupu povoľovania ich používania.
Ako pre TASR uviedol predseda výboru Ján Slabý, GT sa nebudú môcť používať na zárodočné bunky človeka a na ich modifikovanie. Použitie GT bude zakázané aj na bunkách, z ktorých by zárodočné bunky mohli vzniknúť. Pokračoval, že sa objavili aj obavy, či takéto znenie zákona nezablokuje vykonávanie umelého oplodnenia. "Umelé oplodnenie v princípe nie je genetická manipulácia, keďže sa tu nemení štruktúra DNA zásahom zvonka," vysvetlil.
Ako vyplýva z návrhu novely zákona o GT a GMO, novela ruší registráciu zariadení, v ktorých sa nevykonávali bezprostredne po zaregistrovaní pokusy s mikroorganizmami v uzavretých priestoroch. Podľa Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR sa tento proces ukázal ako nefunkčný.
Čiastočne sa zmení postavenie občianskych združení v konaniach o súhlase so zavedením GMO do životného prostredia a s uvedením výrobku na trh, čím SR reaguje na požiadavky Európskej únie. Tento bod má zabezpečiť lepšiu informovanosť verejnosti a zohľadnenie jej názorov. Novela zákona upravila aj prípadný zákaz GMO ešte pred zavedením na trh. V súčasnosti mohol byť takýto výrobok alebo plodina zakázaný až po uvedení na slovenský trh.
Nedostatok odborníkov si vyžiadal zmenu pri určovaní vedúceho jednotlivých projektov. Podľa platného zákona musela mať každá miestnosť vlastného vedúceho. Novelizácia zákona umožní, aby všetky miestnosti, v ktorých bude projekt prebiehať, mohli mať spoločného vedúceho.
Genetické technológie sú modernou a rýchle sa vyvíjajúcou formou zmeny a praktického využívania genetických vlastností živých organizmov. Ich podstatou je zásah do genetickej výbavy organizmov, ktorý trvalo ovplyvní jeho vlastnosti aj v ďalších generáciách. V praxi sa široko využívajú vo farmaceutickom priemysle, v pôdohospodárstve a potravinárstve.