Doteraz podľa neho v otázke inštitucionálnej reformy EÚ vládol na Slovensku široký spoločenský i politický konsenzus. Po pondelkových vyjadreniach opozície to tak asi nie je. Vláda a politické strany stojace za ňou opierajúce sa o široký spoločenský konsenzus si podľa Kubiša uvedomujú zodpovednosť za budúcnosť SR v európskom spoločenstve.
"Nie som si úplne istý, že po vyjadrení opozičných politických strán môžem niečo podobného konštatovať, aj pokiaľ ide o politický konsenzus. A je to škoda, je to zhubné a je to v každom prípade pozícia, ktorá nás nectí a ktorá je veľmi zradná," konštatoval minister zahraničných vecí pri predstavovaní Lisabonskej zmluvy v pléne NR SR.
Kubiš sa pýtal, aký signál vyšle opozícia svojim bojkotom reformnej zmluvy. "Nezáleží jej na budúcnosti Slovenska a únie, ktorú chce uvrhnúť do nestability a sebaspytovania?," naznačil. Zdôraznil, že Lisabonská zmluva vytvára predpoklady na ďalšie rozširovanie únie, kde dlhodobo Slovensku záleží na integrácii krajín Západného Balkánu. "Ďakujem pekne za také vlastenectvo a také európanstvo," zakončil.
Minister zahraničných vecí pripomenul, že EÚ je nielen priestor voľného obchodu, ale predovšetkým únia občanov zdieľajúcich rovnaké hodnoty. Lisabonská zmluva by mala prispieť k tomu, aby sa štáty v únii cítili komfortne. Vylúčil, že by Európa smerovala k vzniku superštátu. Nové inštitucionálne usporiadanie EÚ podľa Kubiša muselo prirodzene prísť vzhľadom na zmeny, ktorými Európa prešla za posledné desaťročie. Podľa ministra zahraničných vecí nedochádza k zásadnému presunu kompetencií do Bruselu a v prípadoch, kde sa tak deje, sú posilnené kontrolné kompetencie národných parlamentov.
Opoziční poslanci zostali prítomní v rokovacej sále. V pondelok pritom avizovali, že ak sa s nimi vláda nedohodne na znení tlačového zákona, nebudú v parlamente vôbec diskutovať o novej európskej zmluve. Do rozpravy sa prihlásili napríklad poslanci za SDKÚ-DS Eduard Kukan, predseda SMK Pál Csáky i predseda KDH Pavol Hrušovský. Celkovo sa písomne prihláslo do rozpravy sedem zákonodarcov.