Bratislava 29. januára (TASR) - V rámci opatrení, ktoré by mali prispieť k zlepšeniu a skvalitneniu práce na národnom zastúpení Slovenskej republiky v Eurojuste, budú mať prokurátori možnosť od 1. marca sa uchádzať o post prideleného národného experta (seconded nation expert). Všetky náklady spojené s činnosťou prideleného národného experta sú hradené z finančných prostriedkov Európskej únie. Národný člen SR v Eurojuste Ladislav Hamran to uvádza v správe o činnosti ministrovi spravodlivosti Štefanovi Harabinovi.
Moje doterajšie skúsenosti nasvedčujú tomu, že prokurátori síce Eurojust ako organizáciu poznajú, nemožno však tvrdiť, že prevažnej väčšine sú známe aj právomoci a kompetencie tohto orgánu Európskej únie, tvrdí v správe Hamran. Podľa neho by aj tento program mohol napomôcť tomu, aby sa Eurojust dostal hlbšie do povedomia slovenských prokurátorov.
Za účelom propagácie Eurojustu a jeho výhod v rámci medzinárodnej justičnej spolupráce sa štvrtý aprílový týždeň tohto roku uskutoční aj takzvaný marketingový seminár Eurojustu, ktorý bude v Bratislave. Seminár bude mať podľa Hamrana reprezentačnú povahu a jeho cieľom bude poskytnúť účastníkom komplexný obraz o činnosti Eurojustu a jeho prínose v boji proti cezhraničnej organizovanej kriminalite. Na tomto seminári by sa mal zúčastniť aj prezident Eurojustu José Luis Lopes da Mota.
Od septembra do decembra minulého roka Slovenská republika registrovala v Eurojuste celkovo deväť nových trestných vecí a to voči Rumunsku, Bulharsku, Veľkej Británii a Taliansku. Za rovnaké obdobie bolo ukončených 12 trestných vecí. V posledných troch mesiacoch roku 2007 bolo voči SR zaregistrovaných 10 trestných vecí. V súčasnosti je v agende národného člena Slovenskej republiky v Eurojuste Ladislava Hamrana vedených 56 spisov.
Hamran bol vymenovaný do funkcie národného člena SR v Eurojuste 7. septembra 2007. Kolektívnym orgánom Eurojustu je Kolégium, ktoré je tvorené z jednotlivých národných členov. Kolégium zasadá dvakrát do týždňa, a to vždy v utorok a štvrtok, s výnimkou prípadov, keď je zvolané mimoriadne Kolégium. Na zasadnutiach Kolégia národní členovia prednášajú skutkové a právne okolnosti prípadov, ktoré mienia v Eurojuste registrovať a zdôvodňujú, prečo národné orgány požiadali Eurojust o koordináciu, uľahčenie či urýchlenie vybavenia dožiadania o právnu pomoc. Okrem tejto agendy sú na Kolégiách Eurojustu prerokúvané veci najmä organizačnej a administratívnej povahy.