"Vy naozaj reálne čakáte podporu svojim návrhom od tejto opozície, ktorú systematicky kriminalizujete, ktorú váš premiér posiela do väzenia?" pýtal sa v parlamente bývalý minister zahraničných vecí z opozičnej SDKÚ-DS Eduard Kukan. Poslanec napriek tomu potvrdil, že SDKÚ-DS Lisabonskú zmluvu podporuje, podobne sa vyjadril aj šéf SMK Pál Csáky. Proti dokumentu je v parlamente iba opozičné KDH, podľa ktorého zmluva priznáva Bruselu príliš veľa kompetencií na úkor jednotlivých štátov.
VIDEO: Rozprava v parlamente
VIDEO: Eugen Korda
Opozícia chce pri hlasovaní o Lisabonskej zmluve opustiť rokovaciu sálu. Pravicové strany tým chcú koalíciu donútiť k zmene návrhu nového tlačového zákona, ktorý podľa nich ohrozuje slobodu prejavu.
"Zo strany opozície ide o prízemné vydieranie, ktorému vládna koalícia nikdy nepodľahne a neustúpi," reagoval v parlamente premiér Robert Fico. Rozhodnutie opozície bojkotovať hlasovanie podľa neho poškodilo dobré meno krajiny v zahraničí.
Šéf SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda oponoval, že dnešné prípadné odmietnutie zmluvy nebude znamenať jej koniec, keďže poslanci o nej podľa neho budú môcť hlasovať na budúcich schôdzach. Podobný názor dnes potvrdili viacerí právnici i poslanci. Prezident Ivan Gašparovič naopak vyhlásil, že hlasovanie nie je možné zopakovať.
Lisabonská zmluva do platnosti nevstúpi, ak by ju odmietla ratifikovať ktorákoľvek krajina. V prípade úspechu vo všetkých krajinách by mala od budúceho roku priniesť viaceré reformy v EÚ.
Slovensko vstúpilo do únie v máji 2004. Podľa posledného prieskumu verejnej mienky Eurobarometer 58 percent Slovákov považuje členstvo v EÚ za dobrú vec. Podľa 70 percent oslovených Slovákov krajina z členstva v únií profituje, čo je o 12 percentuálnych bodov nad európskym priemerom.
Mečiar a Hrušovský sa tromfovali v tom, kto je skrachovaný
Dnešnú parlamentnú rozpravu k Lisabonskej zmluve využili predsedovia ĽS-HZDS a KDH, Vladimír Mečiar a Pavol Hrušovský na vzájomné tromfovanie v tom, kto je skrachovaný.
Najprv Hrušovský podráždil predsedu ĽS-HZDS spomínaním na to, ako bývalý predseda KDH Ján Čarnogurský prvý sníval o samostatnej slovenskej hviezdičke na európskom nebi. "Vtedy predseda vlády (v tom čase Mečiar, pozn. TASR) odkazoval Čechom, že ich dokope do federácie," uviedol Hrušovský.
Vladimír Mečiar promptne reagoval, že ho slová "skrachovaného predsedu parlamentu" prekvapili. "Pätnásť rokov ste mi nadávali za vznik samostatného štátu a dnes sa tu dopočujem, že ste to mali nadávať sami sebe, lebo ste to spôsobili vy," vrátil Mečiar Hrušovskému úder.
Predseda KDH sa však nedal a označil Mečiara za predsedu "krachujúcej strany". Možno tým narážal na nedávny odchod Tibora Mikuša z ĽS-HZDS. Bývalý mečiarovec si totiž medzitým od kolegov odsadol a diskusiu sledoval zo stoličky vedľa Petra Gaburu, ktorého pre zmenu z poslaneckého klubu KDH minulý rok vyhodili.
Autor: šif

Beata
Balogová
