Bratislava 29. januára (TASR) Opozičné strany by podľa predsedu parlamentu Pavla Pašku nemali brať kvôli jednej kartovej partii za rukojemníkov pol miliardy obyvateľov Európskej únie. Paška tak komentoval postoj opozície k Lisabonskej zmluve.
Politiku Paška prirovnal ku kartovej hre, v ktorej platia isté pravidlá a súperi rešpektujú, že raz má tromfy jeden, raz druhý. Dnes má tromfy v rukách táto vládna koalícia, konštatoval predseda NR SR. Opozícia by podľa neho nemala prestať rešpektovať pravidlá, jedným z nich je proeurópske smerovanie Slovenska. To, čo sa dnes, respektíve zajtra chystáte urobiť, sa mi zdá, že je proti všetkým pravidlám, konštatoval na margo avizovaných krokov SDKÚ-DS a SMK, ktoré sa nezúčastnia hlasovania o Lisabonskej zmluve, hoci ju podporujú, lebo im prekáža štýl vládnutia kabinetu.
Pavol Paška považuje výhrady opozičných strán za pseudoargumenty slúžiace nízkemu politickému cieľu a malosti aj preto, lebo do pondelka 28. januára nezaznamenal na rokovaniach výborov či v tlači ani náznak možnosti SDKÚ-DS a SMK nepodieľať sa na ratifikácii Lisabonskej zmluvy z dôvodu, že by im nevyhovoval jej text. Opozícia by si mala podľa neho odpovedať na otázku, čo chce či presadzovanie vlastných záujmov alebo prosperitu Slovenska.
Predseda Národnej rady narážal aj na hlasy opozičných poslancov o tom, že ratifikovanie zmluvy má čas a netreba sa ponáhľať. Pýtam sa a očakávam odpoveď na otázku, koľko času by bolo treba mesiac, dva, rok, päť rokov, poznamenal.
Hlasovanie o Lisabonskej zmluve považuje Paška nielen za politické, ale aj štátnické rozhodnutie ovplyvňujúce SR a EÚ na mnoho rokov dopredu. Som presvedčený, že sa väčšina poslancov pri hlasovaní o Lisabonskej zmluve zachová štátnicky a parlament vysloví súhlas s textom Lisabonskej zmluvy, konštatoval s tým, že ak SR neratifikuje text zmluvy, môže to mať dopad na ďalšie rozširovanie únie. Možno dokážete svojim kolegom z frakcií vysvetliť, že ste kvôli prvému čítaniu návrhu zákona obetovali reformnú zmluvu problém je, či vám niekto v tej Európe ešte zdvihne telefón, dodal.
Poslanci ukončili rozpravu k Lisabonskej zmluve, po nej vystúpil so svojím prejavom Paška. Ráno o 9.00 h bude parlament pokračovať faktickými poznámkami na vystúpenie predsedu NR SR. Hlasovať by sa malo o 11.00 h, ak poslanci nerozhodnú inak, respektíve ak vláda nestiahne reformnú zmluvu z rokovania schôdze.